سایه سنگین تحریم‌ها روی سفر روحانی به عراق؛ برای فرار از انزوا

سایه سنگین تحریم‌ها روی سفر روحانی به عراق؛ برای فرار از انزوا

چشم ایران به بودجه عراق در سایه فشارهای آمریکا _ ناظران سیاسی عراقي معتقدند که بغداد وارد نزاع تهران و واشنگتن نمی‌شود
دوشنبه, 11 مارس, 2019 - 01:00

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران امروز دوشنبه ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) برای دیداری رسمی که تحریم‌های آمریکا بر آن چنبره زده‌اند، رهسپار عراق شد. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز عصر (یکشنبه) در رأس یک هیئت سیاسی و اقتصادی جهت زمینه‌سازی برای این سفر وارد بغداد شد.

به گزارش الشرق الاوسط، این اولین دیدار روحانی از عراق در پنج سال اخیر است و در زمانی انجام می‌شود که اقتصاد ایران به شدت تحت تأثیر تحریم‌های ایالات متحده آمریکا بوده و تقویت روابط با کشورهای همسایه یکی از راهکارهای ایران برای مقاومت در مقابل این تحریم‌ها است.

دیدار سه روزه حسن روحانی از عراق در حالی آغاز می‌شود که دولت او تحت فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم و فساد اداری از یک طرف و فشارهای سیاسی اصول‌گرایان در داخل قرار گرفته‌است. 

حسن روحانی پیش از ترک تهران اعلام کرد که علاقمند به گسترش روابط خود با عراق به ویژه در بخش حمل و نقل است.

مقام‌های ایران گفته بودند در تلاش هستند در مبادلات با عراق از پول این کشور به جای دلار استفاده کنند. 

قرار است او در جریان این سفر سه روزه با برهم صالح، رئیس‌جمهور و عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر همچنین سید علی سیستانی، مرجع عالی شیعیان عراق دیدار کند.

حوزه علمیه نجف اما تاکنون واکنشی به این سفر نشان نداده‌است. 

سیستانی از سال ۲۰۱۵ تاکنون حاضر به پذیرفتن مسئولان سیاسی داخلی و خارجی به استثنای مقامات سازمان ملل نشده‌است.

سفر به شهرهای مذهبی کربلا و نجف از دیگر برنامه‌های روحانی در عراق است.

دولت آمریکا بارها در مورد «دخالت» تهران در عراق هشدار داده‌است.

خبرگزاری فرانسه در این باره نوشته‌است: جمهوری اسلامی ایران امیدوار است که به یاری بغداد از فشار سنگین تحریم‌های آمریکا علیه تهران بکاهد. تهران امیدوار است که بازسازی عراق به شرکت‌های ایرانی واگذار شود. مبادلات تجاری دو کشور در حال حاضر به دوازده میلیارد دلار می‌رسد که عمدتاً شامل صادرات فرآورده‌های ایران به عراق می‌شود. حسن روحانی ابراز امیدواری کرده که این مبادلات به بیست میلیارد دلار افزایش یابد.

برخی از ناظران سیاسی و کارشناسان اما در این باره به «الشرق الاوسط» گفتند: به نظر می‌رسد که بغداد وارد نزاع تهران و واشنگتن نمی‌شود و تهران نمی‌تواند عراق را به دنبال خود بکشاند.

عبدالله الخریبط یکی از نمایندگان پارلمان عراق توضیح می‌دهد: سیاست عادل عبدالمهدی اولویت دادن به مصلحت عراق در برابر دیگر مسائل است.

در همین رابطه عبدالرحمن الشمری کارشناس اقتصادی عراق نیز می‌گوید: عراق توانایی ورود به جنگ اقتصادی ایران و آمریکا را ندارد.

روحانی در این سفر به دنبال ارسال پیام‌هایی به آمریکاست که به دنبال خشکاندن منابع تغذیه کننده نظام ایران است. از سوی دیگر به دنبال از بین بردن شک و شبهه‌ها دربارهٔ موضع عراق از تحریم‌ها و روابط اقتصادی دوجانبه است.

در روزهای اخیر رسانه‌های ایرانی مانور زیادی روی این سفر انجام داده‌اند و امضای توافقنامه‌های مدنظر را گامی برای نفس کشیدن ایران توصیف کردند.

خبرگزاری رویتز می‌گوید دیدار آقای روحانی از عراق حامل پیامی برای ایالات متحده و متحدان منطقه‌ای آمریکا، در مورد حضور و نفوذ جمهوری اسلامی در عراق خواهد بود؛ عرصه‌ای که می‌تواند محل افزایش تنش‌ها بین واشنگتن و تهران باشد. 

از سوی دیگر سازمان «جوامع ایرانیان آمریکایی» روز جمعه ۱۷ اسفند یک راهپیمایی و تجمع در شهر واشنگتن با حضور و سخنان چند عضو کنگره آمریکا برگزار کرد. 

ایرانیان تظاهرات کننده «قساوت و بی رحمی علیه مردم» توسط نظام ایران را محکوم کردند و شعار «تغییر رژیم، الان» سردادند.

تجمع کنندگان در نهایت به سمت کاخ سفید راهپیمایی کردند و در مقابل کاخ سفید تجمع کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای