سیستانی در دیدار با روحانی: باید به حاکمیت کشورها احترام گذاشت

سیستانی در دیدار با روحانی: باید به حاکمیت کشورها احترام گذاشت

مرجع شیعیان در عراق: سلاح تنها در اختیار دستگاه امنیتی باشد
پنجشنبه, 14 مارس, 2019 - 11:15

علی سیستانی مرجع شیعیان در عراق روز چهارشنبه (۱۳ مارس) حسن روحانی در نجف را به حضور پذیرفت و بر اهمیت احترام به حاکمیت کشورها تاکید کرد.

در بیانیه ای که توسط دفتر سیستانی منتشر شده آمده «مرجع تقلید عالی شیعیان در عراق از هر اقدامی در راستای تحکیم روابط عراق و کشورهای همسایه بر اساس احترام به حاکمیت دو کشور و عدم دخالت در امور داخلی استقبال کرد».

روحانی اولین رییس جمهور ایران است که بعد از سال ۲۰۰۳ با سیستانی دیدار می کند. سیستانی در این دیدار افزود «سیاست های منطقه ای و بین المللی در این منطقه حساس باید دارای تعادل و اعتدال باشد تا مردم منطقه در معرض فجایع و ضربه های بیشتری قرار نگیرند».

او به مهم ترین چالش های دولت عراق در شرایط کنونی اشاره کرد و گفت «مبارزه با فساد و انحصار سلاح در دست حکومت و دستگاه امنیتی و بهبود خدمات عمومی از جمله مشکلات پیش روی دولت هستند».

روحانی در سومین روز سفر خود به عراق با سیستانی دیدار کرد. حیدر الغرابی روحانی شیعه و استاد حوزه علمیه به «الشرق الاوسط» گفت «دیدار سیستانی با روحانی دارای دلالت های مهمی است؛ به ویژه اینکه در مرحله کنونی در عراق انجام شده که طرح های خارجی متعددی در کشور وجود دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای