بازگشت خشونت بار جلیقه زردها به پاریس

بازگشت خشونت بار جلیقه زردها به پاریس

درگیری و آتش و غارت و تهدید دولت علیه «راهزنان»
شنبه, 16 مارس, 2019 - 21:00
گوشه ای از اعتراضات روز شنبه «جلیقه زردها» روبروی طاق پیروزی پاریس

«جلیقه زردها»‌ روز شنبه (۱۶ مارس) به پاریس بازگشتند اما این بار با تظاهرات خشونت آمیز. پاریس شنبه روز سختی را پشت سر گذاشت که از آغاز اعتراضات از چهار ماه پیش تا حالا بی سابقه بود.

خیابان های پاریس عرصه آتش سوزی و غارت و گریز و فرار معترضان و ماموران امنیت شده بود. حضور سنگین پلیس در محوطه طاق پیروزی در بالای جاده شانزلیزه و خیابان های منشعب آن از میدان اتوال تا میدان کنکورد مشهود بود. 

کریستوفر کاستنر وزیر کشور گفت «عاملان آتش سوزی و غارت از معترضان نبودند بلکه اینها جنایتکار و راهزن هستند». او گفت «به شدت با آنها برخورد می کنیم».

اما تصور عمومی دیروز این بود که دستگاه امنیتی با همه نیرو و تجهیزات وزارت کشور و پلیس در پایتخت کنترل کامل اوضاع را در اختیار نداشت. این در حالیست که پیشتر معترضان در شبکه های اجتماعی فراخوان داده بودند و گفته بودند که هجدهمین هفته اعتراضات «بی سابقه» خواهد بود.

اما آنچه از اعتراضات شنبه پیدا بود این است که فراخوان حکومت و به ویژه پرزیدنت ایمانوئل مکرون برای «جلوگیری» از تظاهرات و هشدار درباره عوامل نفوذی و آشوبگر بی نتیجه بود. «جلیقه زردها» روز شنبه در شهرهای دیگر فرانسه مثل لیون و بوردو و مون پلیه  هم به خیابان ها ریختند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای