هشدار یک مقام آمریکایی به اروپایی ها درباره خطر حمله های ایران

هشدار یک مقام آمریکایی به اروپایی ها درباره خطر حمله های ایران

سران «حزب الله» میان بازوی سیاسی و نظامی فرق قائل نیستند
شنبه, 16 مارس, 2019 - 16:15

نیتان سیلز هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم در وزارت امور خارجه آمریکا به انگلیس و برخی کشورهای اروپایی درباره خطر حمله های تروریستی ایران در خاک این کشورها هشدار داد. او افزود «این کشورها باید تلاش بیشتری برای مقابله با رژیم ایران انجام دهند».

سیلز در گفتگو با «دیلی تلگراف» انگلیس خاطر نشان کرد «ایران در چند سال گذشته دست به عملیات ترور فراوانی در اروپا زده و دوباره آن را تکرار می کند».

سیلز از اقدام انگلیس در تروریستی معرفی کردن «حزب الله» لبنان که مورد حمایت ایران است ستایش کرد و از بقیه کشورهای اروپایی خواست تا رویکرد انگلیس را در پیش بگیرند.

او به اخراج سفرای ایران از کشورهای اروپایی در اوایل دهه نود به دنبال یک عملیات تروریستی اشاره کرد و گفت «اروپایی ها برای مقابله با تهدیدهای کنونی هم می توانند چنین رویکردی در پیش بگیرند. اینکه ایران قاره اروپا را به عنوان یک بستر مناسب برای عملیات تروریستی در نظر گرفته غیر قابل قبول است. اگر ایران مورد بازخواست قرار نگیرد این عملیات ادامه پیدا می کنند. ما باید با بازخواست ایران از وقوع عملیات تروریستی در آینده جلوگیری کنیم».

اظهارات سیلس بیانگر رویکرد تندرو دولت پرزیدنت دونالد ترامپ در مورد ایران در دو سال گذشته است. ترامپ از برجام که در دوره باراک اوباما رییس جمهور پیشین آمریکا بسته شده بود خارج شد. برجام محدودیت هایی در برنامه هسته ای ایران در نظر گرفته و منجر به رفع تحریم های اقتصادی علیه این کشور شد. این اقدام ترامپ باعث اختلاف نظر آمریکا و متحدان اروپایی اش شد. اروپایی ها در کنار کشورهای چین و روسیه به برجام پایبند هستند.

سیلس که در پایان تور اروپایی اش از لندن سخن می گفت درباره رشد روزافزون توطئه های تروریستی در اروپا در چندین سال گذشته ابراز نگرانی کرده و گفت ایران و مزدورانش این توطئه ها را اجرا کردند. او حکومت ایران را مسئول حمله ناکام به نشست سیاسی اپوزیسیون در پاریس و طرح توطئه ترور یکی از رهبران سیاسی در تبعید در دانمارک معرفی کرد.

او گفت «عملیات بمبگذاری در اتوبوس حامل گردشگران یهودی در بلغارستان در ۲۰۱۲ و ترورهای سیاسی در هلند توسط مزدوران ایران انجام شد. دولت هلند حکومت ایران را مسئول عملیات معرفی کرد».

سیلس درباره انگیزه حکومت ایران برای انجام حمله های تروریستی گفت «تروریسم عامل اصلی بقای رژیم ایران است. آنها تصور می کنند صدور انقلابشان یک مساله عمده و اصلی برای ماهیت رژیم است. بریتانیا هم از این حملات در امان نیست. تصور می کنم حکومت ایران همه کشورهای اروپایی از جمله انگلیس را بستر مناسبی برای حمله های تروریستی می داند».

او درباره «حزب الله» لبنان گفت «حزب الله خود را به عنوان هم یک حزب سیاسی و هم گروه سیاسی معرفی می کند و مقرش در لبنان قرار دارد».

سیلس از اقدام انگلیس برای معرفی «حزب الله» لبنان از جمله شاخه نظامی به عنوان گروه تروریستی قدردانی کرد. او از کشورهای دیگر اروپایی خواست که چنین رویکردی در پیش بگیرند و افزود «حزب الله یک سازمان است اما سران و اعضای آن بین فعالیت های تروریستی و نظامی و فعالیت های به اصطلاح سیاسی شان فرقی قائل نیستند».

سیلس به اقدامات دیگری که کشورهای اروپایی برای افزایش فشار به ایران می توانند انجام دهند و نیز پیامدهای بمبگذاری در رستورانی در برلین در ۱۹۹۲ اشاره کرد. کشورهای اروپایی در آن زمان سفیران ایران را اخراج کرده و سفرایشان را از تهران فراخواندند و مذاکره با رژیم ایران متوقف شد. حاصل چنین رویکردی برقراری آرامش و امنیت و عدم وقوع حمله های تروریستی در خاک اروپا توسط ایران بود.

سیلس یادآور شد «ما حالا هم باید همین واکنش قوی و قاطعانه را در نظر بگیریم تا به ایران این پیام را بدهیم که رفتارش غیر قابل قبول است و اگر زیاده روی کند باید هزینه آن را پرداخت کند».

او گفت «کشورهای اروپایی بر خلاف آمریکا به برجام پایبند هستند اما آنها می توانند گام های دیگری برای تنبیه حکومت ایران برای توطئه های تروریستی اش بردارند».

او در پاسخ به سوالی در مورد سرنوشت اعضای خارجی «داعش» که در سوریه به اسارت درآمده اند گفت «دولت ترامپ بر این باور است که انگلیس و اروپایی ها باید افرادی را که از کشورشان برای پیوستن به «داعش» سفر کرده اند تحویل بگیرند و آنها را در دادگاه های اروپایی محاکمه کنند. انگلیس از این اقدام خودداری کرده و شهروندی انگلیسی آنها را لغو و ممنوع الورودشان کرد».

سیلس گفت «مبارزه با تروریسم با شیوه های قانونی اشکالی ندارد. دادگاه های مدنی آمریکا ثابت کردند که از توان کامل برای مقابله با این چالش برخوردارند. ما می توانیم افرادی را که مرتکب جرم در ارتباط با تروریسم شده اند را راهی زندان کنیم و مطمئن باشیم که دیگر به جبهه جنگ بازنمی گردند. از متحدان اروپایی هم می خواهیم که چنین رویکردی در پیش بگیرند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای