غدیری: بوتفلیقه و خانواده اش در موضع قدرت برای گفتگو یا معامله نیستند

غدیری: بوتفلیقه و خانواده اش در موضع قدرت برای گفتگو یا معامله نیستند

ژنرال بازنشسته و نامزد انتخابات ریاست جمهوری: فضای حاکم در الجزایر «انقلابی مثل انقلاب آزادی بخش الجزایر» است
پنجشنبه, 21 مارس, 2019 - 17:00
علی غدیری

سرلشكر علی غدیری ژنرال بازنشسته در الجزایر با ارزیابی تحولات جاری در الجزایر گفت «فضای حاکم در الجزایر که پنج هفته از آغاز اعتراضات گذشته از یک جنبش اعتراضی یا تظاهرات مردمی در اعتراض به تلاش رییس جمهوری برای تمدید دوره ریاست جمهوری خود فراتر رفته است. موج انقلاب مسالمت آمیز الجزایر را فراگرفته که تا دست یابی به خواسته های خود متوقف نمی شود. این اتفاق در جریان انقلاب آزادی بخش الجزایر در نوامبر ۱۹۵۴ هم افتاد و منجر به آزاد سازی کشور از اشغالگری فرانسه و اعلام استقلال کشور در ۱۹۶۲ شد».

غدیری در نیمه ژانویه با اعلام نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری خواستار کناره گیری پرزیدنت عبد العزیز بوتفلیقه از قدرت بعد از پایان چهارمین دوره ریاست جمهوری اش در ۲۸ آوریل شد.

او افزود‌ «فضای حاکم در الجزایر یک موج انقلابی است که به انقلاب آزادی بخش الجزایر شباهت داشته یا به عبارت دیگر ادامه همان انقلاب است... به نظرم این موج انقلابی تنها با دست یابی به اهدافش از جمله کنار رفتن ارکان حاکمیت و آغاز گذار به دموکراسی در الجزایر متوقف می شود».

غدیری در گفتگو با خبرگزاری آلمان درباره گزینه های پیش روی بوتفلیقه گفت «اگر او از روی عقل تصمیم بگیرد به این خواسته ها تن خواهد داد. اما اگر منافع و اهداف شخصی و اطرافیانش را که برای حفظ منافعشان دور او جمع شده اند ترجیح دهد اعتراضات مردم را نادیده می گیرد».

او درباره این سوال که آیا بوتفلیقه و اطرافیانش به دنبال معامله ای برای خروج امن او از کشور و عدم پیگرد قضایی هستند گفت «هیچ کس تا حالا خواستار محاکمه بوتفلیقه و خانواده اش نشده است.. مردم خواستار این هستند که رییس جمهور ضمن احترام به قانون اساسی در روز ۲۸ آوریل (پایان دوره ریاست جمهوری اش) از قدرت کنار رود... مردم الجزایر صلح جو هستند. معترضان آشکارا خطاب به او می گویند «از اینجا برو و ما و الجزایر را به حال خود رها کن. به همین دلیل فکر نمی کنم که اصلا بحث معامله با بوتفلیقه و خانواده اش مطرح باشد.. شاید تنها مورد همان خروج امن او از کشور باشد.. به هر حال، بوتفلیقه در شرایط بدی گرفتار شده که نمی تواند معامله یا حتی گفتگو کند.. او تنها باید طرح های ارائه شده را بپذیرد و با صلح و آرامش کناره گیری کند».

غدیری گفت «بوتفلیقه و دار و دسته اش به دنبال متوقف کردن اعتراضات و خاموش کردن خشم مردم از طریق تعیین کابینه جدید بودند. اما نخست وزیر بیش از یک هفته است که نتوانسته کابینه تشکیل دهد. این بیانگر پیچیدگی بحران است...»

او در ادامه گفت «مردم الجزایر هوشمند و با تجربه هستند و از نیروهای شایسته برخوردارند. آنها می توانند مسیر مناسب برای بهترین راهکار ممکن را پیدا کنند و کشور را از بحران کنونی نجات دهند».

غدیری در پاسخ به این سوال که آیا معترضان به دلیل بی اعتمادی به احزاب اپوزیسیون از پذیرش رهبری اعتراضات توسط نخبگان سیاسی و یا اپوزیسیون نظام سرباز می زنند گفت «اینطور نیست. مردم خواستار بازگشت اعتبار بعد از سال ها بی توجهی و به حاشیه رفتن هستند.. مردم خواستار مشارکت در عرصه سیاسی هستند.. فضای انقلابی تا برخورد جدی دستگاه حاکم و گفتگو با معترضان ادامه دارد.. چهره های معترض مورد قبول مردم هم در این مرحله بروز خواهند کرد و مسئولیت گفتگو به نام معترضان را به عهده می گیرند».

او در مورد نقش نهادهای نظامی گفت «نهادهای حکومتی نمی توانند در رویدادهای جاری دخالت نکنند. اما این اقدام باید مسئولانه و قانونی باشد.. مساله مهم همان دفاع از کشور و حفظ قانون اساسی و نه دفاع از افراد و خانواده ها است».

او نگرانی در مورد دخالت خارجی را «محتمل» خواند و گفت «مردم با هوشمندی اعتراضات مسالمت آمیز می کنند و به هیچ کس اجازه نمی دهند تا پا را از گلیم خود بیرون بکشد یا از آب گل آلود ماهی بگیرد.. تلاش برخی جریان های حاکمیت برای وحشت افکنی در مورد تسلط گروه های اسلام گرا یا به بیراهه رفتن انقلاب به مسیر هرج و مرج و یا پاییز عربی بی فایده است. این حرف ها تنها خود حاکمیت را وحشت زده کرده است».

غدیری در مورد آینده سیاسی خود گفت «من اکنون بیش از هر چیز به آینده الجزایر اهمیت می دهم. بوتفلیقه به فکر آینده خودش باشد نه بنده.. او در شرایط دشواری گیر کرده است.. من با تمام وجود از انقلاب کنونی حمایت می کنم و این انقلاب به هدف خود می رسد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای