تشدید رقابت بین نامزدهای حزب رییس جمهور در کارزار انتخاباتی پاریس

تشدید رقابت بین نامزدهای حزب رییس جمهور در کارزار انتخاباتی پاریس

دو کاندیدای عرب در میان نامزدهای شهرداری پاریس
جمعه, 29 مارس, 2019 - 14:30

پرونده «جلیقه زردها» هنوز بسته نشده است. این حرکت حدود ده روز پیش وارد چهارمین ماه خود شد. اگرچه تدابیر شدید امنیتی کارساز بوده اما آن هم نتوانست جلوی تکرار خشونت و غارت و آتش سوزها در تظاهرات شنبه (۲۳ مارس) را بگیرد. معترضان در پاریس و شهرها خود را برای موج اعتراضی روز شنبه (۳۰ مارس) آماده می کنند تا به حکومت یادآوری کنند که صدایشان خاموش نشده است.

پرزیدنت امانوئل مکرون همچنان بر شرکت در «گفتگوهای بزرگ ملی» اصرار دارد. این طرح توسط خود مکرون در راستای مهار «جلیقه زردها» اجرا می شود. حالا همه چه خود حکومتی ها و چه مردم و جلیقه زردها مشتاقانه منتظرند ببینند بالاخره مکرون از میان صدها طرح پیشنهادی چه گزینه ای انتخاب می کند. افکار عمومی نگرانند مبادا طرح رییس جمهور «کمتر از حد انتظار» باشد و در نتیجه منجر به ناامیدی گسترده و شاید هم بازگشت «جلیقه زردها» و دیگر گروه ها به خیابان شود.

البته مکرون به جز این پرونده مسائل دیگری را هم دارد که به اندازه جلیقه زردها اهمیت دارند. انتخابات پارلمان اروپا در اواخر ماه مه برگزار می شود.

ناتالی لوازو وزیر مسئول امور اروپایی در کابینه ادوارد فیلیپ به عنوان رهبر فهرست حزب رییس جمهور «جمهوری به پیش» مطرح شد. این فهرست شامل چهره های حزب سبزها و میانه روها و جامعه مدنی می شود که باید با فهرست «تجمع ملی» به ریاست مارین لوپن رقابت کنند.

بنا به نظر سنجی ها، این دو لیست انتخاباتی در رقابت تنگاننگ (۲۲ تا ۲۴ درصدی) قرار دارند. حزب جمهوری خواهان (حزب راست میانه) با کسب ۱۴ درصد در جایگاه سوم قرار دارند. احزاب سوسیالیستی به دلیل جایگاه سیاسی ضعیف در لیست جدیدی شرکت می کنند که رهبری آن را رافائل گلوکسمن «فیلسوف» چپگرا به عهده دارد. البته ناگفته نماند که دو رییس جمهور پیشین فرانسه یعنی فرانسوا میتران و فرانسوا اولاند به این حزب تعلق داشتند و تا کمتر از دو سال پیش قدرت را در دست داشتند.

البته انتخابات دیگری هم ذهن مکرون را به خود مشغول کرده است. انتخابات شهرداری پاریس. دو تن از وزرا، بنجامین گریفو سخنگوی دولت و منیر محجوبی وزیر مشاور در امور دیجیتال با استعفا از کابینه در صدد اعلام نامزدی در انتخابات شهرداری پاریس هستند. این دو نفر از یاران نزدیک مکرون هستند و هر دو هم به دنبال پیروزی در انتخابات شهرداری پاریس. البته ریاضیدان و نماینده مجلس و هم حزبی دو کاندیدای دیگر یعنی سدریک ویلانی نیز به عنوان نامزد این انتخابات مطرح شده. حالا حزب «جمهوری به پیش» باید از میان این سه نفر یک نفر را به عنوان نامزد این حزب برای رقابت در کارزار انتخاباتی معرفی کند.

البته انتخابات شهرداری پاریس یک سال دیگر برگزار می شود و مکرون هم با انتخاب دشواری روبه رو است. البته لوموند به نقل از یکی از چهره های نزدیک به مکرون گفته که گریفو «کاندیدای خوبی» در نظر مکرون به شمار می رود.

لیست نامزدهای انتخابات شهرداری پاریس طولانی است و همه احزاب سیاسی را در برمی گیرد. اما به هر حال رقابت اصلی و نفسگیر بین آن هیدالگو شهردار کنونی و کاندیدای «حزب جمهوری به پیش» خواهد بود. بنا به نظر سنجی یکی از روزنامه های فرانسه ۲۴ درصد رای دهندگان هوادار هیدالگو و ۲۲ درصد طرفدار گریفو هستند. رشیده داتی مراکشی تبار کاندیدای احتمالی حزب راست میانه و رییس منطقه هفتم و بالا شهر پاریس است.

انتخابات شهرداری پاریس از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که بستری برای تصدی پست های اصلی و رده بالاتر به حساب می آید. پرزیدنت شیراک هم قبل از تصدی ریاست جمهوری شهردار پاریس بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای