نشست سران در تونس: حضور پرونده جولان در نبود نمایندگان سوریه

نشست سران در تونس: حضور پرونده جولان در نبود نمایندگان سوریه

پایبندی به طرح عربی و هویت قدس و انتقاد از دخالت های ایران و ترکیه
شنبه, 30 مارس, 2019 - 12:15

تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان اشغالی در سوریه محور اصلی نشست مقدماتی وزرای خارجه کشورهای عربی بود. این در حالیست که سوریه در نشست یاد شده حضور نداشت و عضویت این کشور در اتحادیه عرب به حال تعلیق درآمده است. این جلسه روز جمعه (۲۹ مارس) برای بررسی دستور کار نشست سران عرب تشکیل شد.

ابراهیم العساف وزیر امور خارجه سعودی و خمیس الجهیناوی همتای تونسی اش تصمیم آمریکا درباره جولان را محکوم کردند. احمد ابو الغیط دبیر کل اتحادیه عرب گفت وزرای امور خارجه کشورهای عربی در نشست مشورتی و مقدماتی برای بررسی دستور کار اجلاس سران عرب تصمیم گرفتند تا

دبیر خانه اتحادیه عرب وظیفه تهیه چارچوب تحرکات عربی و تدوین برنامه برای مقابله با تصمیم اخیر آمریکا را به عهده بگیرد.

اجلاس سران عرب روز یکشنبه (۳۱ مارس) در تونس برگزار می شود.

منابع دیپلماتیک عربی آگاه به «الشرق الاوسط» گفتند «موضوع اصلی بیانیه سی امین نشست سران کشورهای عربی همان اهمیت همبستگی و اتحاد عربی و کنار گذاشتن اختلافات است». این منابع افزودند «مساله فلسطین و منازعه اعراب و اسرائیل و اجرا کردن طرح صلح عربی در صدر برنامه نشست سران قرار دارد. سران کشورهای عربی همچنین درباره سوریه و تحولات لیبی و یمن گفتگو می کنند و یک بند این بیانیه به دیدگاه مشترک کشورهای عربی درباره نقض حاکمیت عراق توسط ترکیه و نیز طرح قوانینی درباره دخالت های ایران در امور داخلی کشورهای عربی و اشغال جزایر سه گانه اماراتی (تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسی) در خلیج عربی اشاره می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای