برهم صالح به الشرق الاوسط: عراق پایگاهی برای حمله به همسایگانش نخواهد بود

برهم صالح به الشرق الاوسط: عراق پایگاهی برای حمله به همسایگانش نخواهد بود

رییس جمهور عراق: مشکل تروریسم و انسانی در سوریه ادامه دارد
سه شنبه, 2 آوریل, 2019 - 09:45
تونس: غسان شربل

برهم صالح رییس جمهور عراق گفت کشورش پایگاهی برای حمله یا اقدام علیه همسایگانش نخواهد بود. او افزود صلح و دوستی با کشورهای اسلامی همسایه و عربی به مصلحت عراق است. صالح خاطر نشان کرد عراق رویکرد عدم شرکت در سیاست ائتلاف و محورها را در پیش گرفته و بازگشت (قدرت و اقتدار) به عراق می تواند عامل متعادل کننده در منطقه و پلی برای ارتباط بین کشورها باشد.

رییس جمهور عراق در گفتگو با الشرق الاوسط در حاشیه شرکت در نشست سران عرب در تونس افزود «نباید مشکل تروریسم کنونی در سوریه و نیز مشکلات خطرناک انسانی (پناهجویان و آوارگان) را دستکم گرفت». او از کشورهای عربی خواست تا از طریق ایجاد راهکار سیاسی توافقی بین گروه های سوریه به این کشور برای خروج از بحران سیاسی کمک کنند.

او در مورد جایگاه عراق در اختلاف بین تهران و واشنگتن گفت «ما حضور نیروهای آمریکایی در عراق را برای ایجاد تعادل با نیروهای ایرانی ارزیابی نمی کنیم».

او گفت «نیروهای آمریکا در شرایط کنونی به درخواست حکومت بغداد اعزام شدند. این اتفاق به دنبال تصرف شهر موصل توسط (داعش) و در راستای توانمند سازی نیروهای عراقی در مبارزه با این گروه تروریستی افتاد». صالح به توافق نامه ها در خصوص حضور نیروهای آمریکایی اشاره کرده و گفت این توافق ها بر حاکمیت عراق و عدم وجود پایگاه های نظامی یا نیروهای زمینی دائم در کشور تاکید می کنند.

او ضمن اشاره به مناسبات سعودی و عراق درباره اظهارات ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین در جریان سفر به ریاض ابراز خرسندی کرد و گفت خادم حرمین شریفین بر لزوم گسترش روابط دو جانبه تاکید کرد. شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی نیز بر لزوم گسترش روابط تاکید کرد. صالح گفت دیدار با ولیعهد سعودی (خوب و شفاف و بی پرده) بود. 

 صالح افزود «حکومت عراق در درجه اول بر مبنای مصلحت عراق تصمیم گیری می کند. عراق الگویی برای کشورهای دیگر در زمینه استفاده از پیامدها و تاثیر تحولات  در راستای تامین منافع خود است». او بر لزوم گسترش همکاری همه جانبه در زمینه مبارزه با تروریسم و تندروی و ناکامی اقتصادی و فراهم کردن آینده بهتر برای نسل های جوان تاکید کرد.

او درباره گسترش فساد در عراق و پول های میلیاردی گمشده گفت «فساد آفت است و من آن را اقتصاد سیاسی خشونت ارزیابی می کنم. فساد و تروریسم دو روی یک سکه هستند. اگر فساد ریشه کن نشود و با جدیت اقدامی برای نابودی آن انجام نگیرد همه ما را از بین خواهد برد».


برهم صالح به الشرق الاوسط: نیروهای آمریکایی بدون پایگاه نظامی و با درخواست عراق اعزام شدند 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای