طالبان پیشنهاد آمریکا برای تحویل سلاح را رد کرد

طالبان پیشنهاد آمریکا برای تحویل سلاح را رد کرد

جمعه, 3 مه, 2019 - 13:00
نشست لویه جرگه مشورتی صلح در افغانستان

گروه «طالبان» روز جمعه (۳ مه) از زلمی خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان خواست تا از طرح تحویل سلاح طالبان دست بردارد و به جای آن واشنگتن را به توقف استفاده از خشونت دعوت کند.

خلیل زاد در توییتی گفت «در جلسه افتتاحیه به نمایندگان طالبان گفتم که شهروندان افغانی خواهان پایان جنگ هستند و وقت تحویل سلاح و توقف خشونت و برقراری صلح فرا رسیده است».

ذبیح الله مجاهد سخنگوی «طالبان» در واکنش به اظهارات خلیل زاد در چند توییت نوشت «خلیل زاد باید طرح تحویل سلاح را فراموش کند».

او افزود «زلمای خلیل زاد به جای این توهم باید واشنگتن را به توقف استفاده از خشونت و منع خسارت های جانی و مالی بیشتر حکومت ضعیف کابل تشویق کند».

او گفت «آمریکا باید از تکرار برنامه های راهبردی شکست خورده دست بردارد. خلیل زاد باید «شجاعت به داده و واقعیت را بپذیرد».

درگیری ها در افغانستان متوقف نشده است. طالبان مناطق گوناگون افغانستان را به تصرف خود درآورده که بعد از سرنگونی این گروه بی سابقه است. گروه طالبان به دنبال حمله آمریکا در افغانستان سقوط کرد. آمریکا به دنبال حمله ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۱۱ به افغانستان حمله کرد.

حدود ۱۴ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان مستقر هستند. این نظامیان به نیروهای امنیتی افغانستان آموزش می دهند و به آنها در عملیات نظامی علیه پیکارجویان «طالبان» و گروه های تندروی دیگر مثل «داعش» و «القاعده» کمک می کنند.

در همین حال جلسه پایانی نشست یک هفته ای لویه جرگه مشورتی در کابل روز جمعه (۳ مه) برگزار شد. نمایندگانی از کلیه مناطق کشور در این نشست شرکت کرده و خواستار آتش بس فوری و پایدار شدند.

به گفته بیانیه پایانی نشست «دولت و (طالبان) باید در راستای اعلام و اجرای فوری و باثبات آتش بس از اول ماه رمضان اقدام کنند».

سه هزار نفر از ریش سفیدان قبایل و چهره های مذهبی و سیاسی افغانستان در این نشست شرکت کردند.

«طالبان» پیشتر اعلام کرد که به بیانیه و قطعنامه صادره از این نشست پایبند نخواهد بود. البته گروهی از چهره های سیاسی افغانستان با برگزاری این نشست مخالفت کردند. این گروه می گویند اشرف غنی رییس جمهور افغانستان از این نشست برای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در سپتامبر بهره برداری می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای