جده میزبان دیدار کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک

جده میزبان دیدار کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک

الفالح: کمبودی در تولید نفت نداریم و «اوپک» پاسخگوی نیازهاست
یکشنبه, 19 مه, 2019 - 09:45

چهاردهمین جلسه کمیته مشترک وزارتی اوپک و اوپک+ برای نظارت بر توافق تولید، بررسی اوضاع بازار نفت، پیگیری کار کمیته و نتایج تصمیم‌های آن در جلسه گذشته و بررسی میزان التزام کشورهای عضو به توافق کاهش تولید امروز در جده برگزار می‌شود.

به گزارش الشرق الاوسط، ریاست کمیته بر عهده سعودی و روسیه خواهد بود، و کشورهای عراق، امارات، کویت، الجزایر، نیجریه و قزاقستان به عنوان عضو در این جلسه حضور خواهند داشت.

در این جلسه در کنار نمایندگان کشورهای عضو، وزرای انرژی کشورهای عمان، بحرین، ونزوئلا، لیبی، جنوب سودان، آذربایجان، برونئی و سازمان اوپک حضور دارند.

جلسه گذشته این کمیته در ماه مارس در باکو برگزار شد، و تمامی کشورهای شرکت کننده متعهد شدند برای ادامه ثبات در بازار نفت جهانی تلاش کنند.

از سوی دیگر، خالد الفالح وزیر انرژی سعودی با تأکید بر اینکه اوپک به نیازهای بازار نفت پاسخگو خواهد بود، گفت با توجه به آمار به خصوص آمار آمریکا که همچنان رشد ذخایر این کشور را نشان می‌دهد مطمئن نیست که کمبود عرضه‌ای وجود دارد.

الفالح در آستانه دیدار کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک در جده، به رویترز گفته‌است، اوپک تا اواخر ژوئن که دیدار رسمی این گروه برگزار خواهد شد، دربارهٔ سیاست تولید خود تصمیم نخواهد گرفت.

اوپک، روسیه و شماری از تولیدکنندگان غیراوپک موافقت کرده‌اند از اول ژانویه تولیدشان را به مدت شش ماه به میزان ۱٫۲ میلیون بشکه در روز محدود کنند تا مانع رشد سطح ذخایر نفت شده و قیمت‌ها را تقویت کنند.

وزیر انرژی سعودی همچنین گفت: ما انعطاف‌پذیر خواهیم بود و مانند همیشه کاری که درست خواهد بود را انجام می‌دهیم.

اشاره الفالح به تصمیم احتمالی برای ادامه محدودیت عرضه در نشست ژوئن است.

فالح ادامه داد: اوپک تحت دو اصل اصلی هدایت می‌شود؛ یکی متوازن نگه داشتن بازار و بازگرداندن ذخایر نفت به سطح معمولی و دیگری پاسخگویی به نیازهای بازار است. مطمئن هستم که به توازن مناسب دست پیدا خواهیم کرد.

وزیر انرژی سعودی اضافه کرد: من مطمئن نیستم که کمبود عرضه وجود دارد اما ما به تحلیل بازار نگاه خواهیم کرد و قطعاً پاسخگو خواهیم بود و بازار تأمین خواهد بود.

وی در ادامه افزود: تمامی شاخص‌ها نشان می‌دهد که ذخایر نفت همچنان رو به رشد است و آماری که هفته به هفته از سوی آمریکا منتشر می‌شود، رشد قابل توجه ذخایر این کشور را نشان می‌دهد و روشن است که در این کشور وفور عرضه وجود دارد.

سهم اوپک از این کاهش تولید، ۸۰۰ هزار بشکه در روز است اما به دلیل کمبود عرضه نفت ایران و ونزوئلا، اوپک کاهش تولید بسیار بیشتری داشته‌است.

ایالات متحده تحریم‌هایی علیه این دو کشور اعمال کرده و از تخفیفات تولید داوطلبانه اوپک مستثنی شده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از اوپک و سعودی (بزرگترین تولیدکننده نفت اوپک) خواسته‌است قیمت‌های نفت را پایین بیاورند.

با این همه ریاض تمایلی به افزایش سریع تولید و روبرو شدن با خطر ریزش قیمت‌ها ندارد.

از سوی دیگر، سهیل المرزوعی وزیر انرژی امارات روز گذشته نیز گفت: رشد ذخایر محصولات نفتی در جهان به ویژه در آمریکا همچنان ادامه دارد و مأموریت کشورهای عضو اوپک و همپیمانان آنها در صیانت تعادل در بازار نفت به پایان نرسیده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای