​اختلاف در عراق بر سر ایران؛ از هشدار صدر تا میانجیگری حکیم

​اختلاف در عراق بر سر ایران؛ از هشدار صدر تا میانجیگری حکیم

دوشنبه, 20 مه, 2019 - 20:00

افزایش تنش میان آمریکا و ایالات متحده سایه خود را بر سیاست در عراق گسترانیده و موجب اختلاف نظر دیان سیاستمداران این کشور شد، به طوری که مقتدی صدر رهبر جریان صدر از بروز جنگ میان ایران و آمریکا و همچنین سوق دادن عراق به چنین جنگی و تبدیل آن به صحنه درگیری میان دو کشور هشدار داد اما عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی در موضعی گفته است عراق می تواند میانجی ایران و آمریکا باشد.

به گزارش الشرق الاوسط، مقتد صدر طی پیامی در شبکه اجتماعی توییتر، با اشاره به آخرین رویدادهای سیاسی و نظامی منطقه گفت: ما مخالف جنگ میان ایران و آمریکا هستیم، همان طور که از ورود عراق به این نزاع و تبدیل شدن به صحنه درگیری میان این دو کشور جلوگیری می کنیم.

وی اضافه کرد: صدر افزود: «ما نیاز به حمایت جدی بزرگان قوم برای دور کردن عراق از این جنگ احمقانه داریم که تر و خشک را با هم خواهد سوزاند و آن را به ذغالی تبدیل خواهد کرد. ما نیاز داریم که ملت عراق صدای‌شان را جهت محکوم کردن جنگ و کشیده شدن عراق به این جنگ، بلند کنند.»

از سوی دیگر، عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق در دیدار باکاردار آمریکا در بغداد گفت: تنش اخیر میان آمریکا و ایران مایه نگرانی تمامی کشور‌های منطقه است و امنیت و ثبات این کشور‌ها را تهدید می‌کند.

وی با استقبال از برخی اظهارات مبنی بر علاقه‌مندی دو طرف برای کاهش تنش، عنوان کرد: این اظهارات می‌تواند سرآغازی برای دستیابی به راه‌حل‌های مناسب و دور کردن ملت‌های منطقه از جنگ‌ها و سیاست‌های محاصره اقتصادی باشد.

وی در ادامه تاکید کرد که عراق روابط تنگانگی با طرفین منازعه دارد که این امکان را به عراق می‌دهد که نقش میانجی را برای نزدیک‌سازی دیدگاه‌ها و پایان دادن به وضعیت تنش ایفا کند.

حکیم با اشاره به اینکه تامین امنیت هیات‌های دیپلماتیک در عراق از مسئولیت‌های دولت این کشور است، اظهار کرد: در مقابل این هیات‌ها باید پیام‌های مثبتی در خصوص وضعیت سیاسی و امنیتی عراق بفرستند چرا که عراق به مرحله‌ای رسیده که در آن، تمامی دلایلی که موجب خروج کارمندان یا اتباع این کشور‌ها از اراضی عراق می‌شود، رفع شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای