نگرانی از ارسال اسلحه توسط ترکیه به نیروهای السراج در لیبی

نگرانی از ارسال اسلحه توسط ترکیه به نیروهای السراج در لیبی

حفتر خطاب به مکرون: شروط آتش بس «ناقص است»
پنجشنبه, 23 مه, 2019 - 13:30

منابع غربی آگاه روز چهارشنبه (۲۲ مه) به «الشرق الاوسط» گفتند که غربی ها از اقدام احتمالی ترکیه برای ارسال «جنگ افزارهای هجومی» به نیروهای طرفدار فایز السراج رییس دولت وفاق ملی لیبی ابراز نگرانی کرده اند.

این اظهارات چند روز بعد از آن مطرح شده که ترکیه خودروهای زره پوش «دفاعی» برای این نیروها فرستاده است. درگیری های شدید میان نیروهای فایز السراج و ارتش ملی لیبی در اطراف طرابلس پایتخت کشور در جریان است. ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی است.

نگرانی غربی ها به دنبال اظهارات غسان سلامه فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی افزایش یافت. سلامه روز سه شنبه (۲۱ مه) در جلسه شورای امنیت درباره ارسال اسلحه به گروه های درگیر در لیبی هشدار داد و گفت «کشورهای فراوانی اسلحه در اختیار نیروهای دولت سراج و گروه مقابل قرار می دهند. اگر اقدامی برای توقف ارسال تسلیحات انجام نشود لیبی در مسیر یک جنگ داخلی قرار می گیرد؛ جنگی که یا هرج و مرج و آشوب و یا چند دستگی همیشگی در کشور را به دنبال خواهد داشت».

دفتر ریاست جمهوری فرانسه روز چهارشنبه (۲۲ مه) گفت ژنرال حفتر به امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه گفته که «شرط های توافق آتش بس در پایتخت لیبی طرابلس هنوز تکمیل نشده است. اما از سرگیری گفتگوهای سیاسی برای ایجاد راهکار برای این بحران ضروری به نظر می رسد». الیزه در بیانیه ای که توسط فرانس پرس منتشر شد افزود «مکرون از حفتر خواست تا آتش بس در «اسرع وقت» برقرار شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای