درود «شانل» به خاورمیانه با «رازهای شرقی»

درود «شانل» به خاورمیانه با «رازهای شرقی»

سه شنبه, 4 ژوئن, 2019 - 10:00
دستبند طلای سفید مروارید و الماس نشان- گوشواره طلای سفید مروارید و الماس نشان- گردنبد طلای سفید مروارید و الماس نشان

هر برندی نشانه ها و سمبل های خاص خود را دارد که نام آن را در خاطره ها ماندگار می کند. همه خانه مد شانل را با مروارید و پارچه فاستونی اش و پیراهن های کوتاه مشکی رنگ می شناسند. مروارید برای اولین بار از طریق شانل به دنیای مد راه یافت و با آرایش زیبا جلب توجه کرد. خانم ها عاشق مروارید شدند و آن را در همه مناسبت ها چه روز و چه شب نشینی و حتی ورزش ست می کردند. مروارید را می شد با هر پارچه ای ست کرد.     

برخی می گویند شانل با مشاهده تابلوی نقاشی در یکی از دربارها شیفته مروارید می شود. زیبایی خیره کننده مروارید توجه او را جلب کرد و از آن به عنوان سمبل طرح هایش استفاده کرد. او تا واپسین لحظات عمر خود طرح های گوناگونی با مروارید عرضه کرد و تا به حال کسی مثل شانل آشنا به زبان مروارید نیست. گفته می شود که شانل وقتی در یکی از شب نشینی های سال ۱۹۲۵ در حال رقص چارلستون بود گردنبند مروارید دو متری اش پاره می شود. او بدون توجه به این موضوع و بدون دستپاچگی منتظر ماند تا مردان شیک پوش آن شب نشینی خم شوند و به دنبال دانه های پراکنده مروارید بگردند. او گردنبند پاره را با چیدن دوباره مرواریدها تعمیر کرد.

مروارید از طریق طرح های شانل وارد دنیای مد شد و مردم عرب نیز از چندین قرن پیش شیفته مروارید هستند که دستکمی از عشق شانل ندارد. حافظ ابراهیم شاعر معروف تقریبا یک قرن پیش گفت «من دریا هستم و در اعماقم مروارید پنهان شده .. آیا از غواصان سراغ صدف هایم را گرفتید؟«

مروارید تا چندین قرن به عنوان سنگ قیمتی شناخته می شد و الماس در دوران قدیم شناخته شده نبود. مروارید یکی از گران ترین و پردرآمدترین سنگ های قیمتی در خلیج عربی بود و ۷۰ هزار غواص به صید مروارید مشغول بودند. صنعت مروارید به عنوان یک حرفه آبا اجدادی در خلیج و به ویژه بحرین تا به امروز پر رونق است. اما با ورود مروارید پرورشی به بازار مروارید اصل از رونق افتاد و دیگر نتوانست موقعیت پیشین خود را بازیابد.  

برند شانل به احترام پیشینه مروارید و رابطه گابریل شانل با مروارید کلکسیون جواهرات منطقه عربی عرضه کرد. مروارید قهرمان این کلکسیون با عنوان «رازهای شرقی» است.

دو سرویس مروارید «خاورمیانه» از مروارید اکویا و توپاز سلطنتی با مدل درب و پنجره های مشبک ساخته شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای