سفر وزیر خارجه آلمان به تهران برای بررسی پرونده موشک‌های بالستیک

سفر وزیر خارجه آلمان به تهران برای بررسی پرونده موشک‌های بالستیک

یکشنبه, 9 ژوئن, 2019 - 21:15

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان امروز یکشنبه گفته‌است فردا در سفرش به تهران با مقامات ایرانی پرونده موشک‌های بالستیک را اطلاع خواهد داد؛ برنامه‌ای که آن را «نگران‌کننده» توصیف کرده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، ماس در نشست خبری با همتای اماراتی خود شیخ عبدالله بن زاید در ابوظبی افزود: «برای منطقه خلیج عربی آرزوی ثبات و یکپارچگی و گشایش راه‌های گفتگو برای کاهش تنش می‌کنیم، همچنین نمی‌خواهیم که اوضاع به تنش نظامی منجر شود».

وی اضافه کرد: «نقش ایران در سوریه و عراق آشکار است. از آن می‌خواهیم که به امنیت و ثبات منطقه و صیانت توافق هسته ای پایبند باشد».

هایکو ماس به بحران در سودان نیز اشاره کرد و گفت: طرف‌ها در سودان باید به مذاکرات بازگردند و خشونت‌ها را متوقف کنند. 

وزیر امور خارجه آلمان دربارهٔ یمن نیز گفت: راهکار سیاسی «تنها راه تحقق امنیت است» و به دنبال تحقق پیشرفت در اجرای «توافق استکهلم» هستیم.

پیش از این یک منبع آلمانی به خبرگزاری رویترز گزارش داده‌است که هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه به ایران سفر خواهد کرد. 

وی در این‌باره گفته‌است: من می‌توانم تأیید کنم که وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه با رئیس‌جمهور حسن روحانی دیدار خواهد کرد. 

رویترز همچنین همچنین نوشت که سفر هایکو ماس در راستای حفاظت از توافق هسته ای و تنش زدایی میان ایران و ایالات متحده است. 

در مقابل، وزیر خارجه امارات از پیوستن برخی کشورها به روند تحقیق دربارهٔ حمله به ۴ نفتکش در بندر الفجیره استقبال کرد. 

شیخ عبدالله بن زاید به حملات به نفتکش‌ها در الفجیره اشاره کرد و آنها را «مسئله ای نگران کننده و افزایش دهنده تنش» دانست و گفت: حادثه الفجیره هتک حرمت امارات و کشورهای دیگر و برهم زدن امنیت دریانوردی است.

وی همچنین از نقش آلمان برای تنش زدایی در منطقه استقبال کرد و از جامعه بین‌المللی خواست تا همه کشورهای منطقه در هرگونه توافق هسته ای با ایران شرکت داده شوند.

بن زاید در این دیدار گفت که با همتای آلمانی خود دربارهٔ ایران، سودان، یمن، سوریه و دیگر مسائل منطقه ای گفت‌وگو کرده‌است.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای