بولتون: اگر ایران سقف غنی سازی اورانیوم را رد کند همه گزینه ها هنوز روی میز هستند

بولتون: اگر ایران سقف غنی سازی اورانیوم را رد کند همه گزینه ها هنوز روی میز هستند

مشاور امنیت ملی آمریکا: راه برای ورود ایران به مذاکره درباره برنامه هسته ای باز است
سه شنبه, 25 ژوئن, 2019 - 12:30
جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در حاشیه نشست امنیتی درباره ایران و سوریه در قدس (فرانس پرس)

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه (۲۵ ژوئن) گفت «آمریکا هنوز آماه مذاکره با ایران است اما اگر ایران سقف غنی سازی اورانیوم در برجام را رد کند همه گزینه ها علیه این کشور روی میز هستند».

اظهارات بولتون چندی پس از تحریم علی خامنه ای رهبر ایران و ۸ مقام دیگر توسط ایالت متحده آمریکا مطرح شد.

بولتون در نشست امنیتی با همتایان اسرائیلی و روسی اش درباره سوریه و ایران در شهر قدس افزود «پرزیدنت دونالد ترامپ در را برای ورود ایران به مذاکرات واقعی درباره برچیدن کامل برنامه تسلیحات هسته ای اش و برنامه موشک های بالستیک و حمایت از تروریسم بین الملل و رفتارهای آزاردهنده این کشور در جهان باز گذاشته است». او گفت «ایران تنها باید از این در باز عبور کند».

مجید تخت روانچی نماینده ایران در سازمان ملل روز دوشنبه (۲۴ ژوئن) به خبرنگاران گفت «هنوز فضای گفتگو میان ایران و آمریکا فراهم نشده است. آمریکا باید به تحریم ها پایان دهد».

بولتون در نشست خبری بعد از پایان نشست گفت «اگر ایران در رسیدن به یک راهکار جدی بود از برجام تخطی نمی کرد. ایران با رفتار و موشک های بالستیک امنیت منطقه را در معرض خطر قرار داده است».

رویترز به نقل از بولتون گزارش داد «تصور می کنیم که تحریم و فشار ایران را به میز مذاکره خواهند کشاند».

از سوی دیگر، رابرت وود سفیر آمریکا در امور خلع سلاح روز سه شنبه (۲۵ ژوئن) گفت «ایران نباید خویشتنداری رییس جمهور آمریکا بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی را به حساب ضعف بگذارد».

او در نشست خلع سلاح در ژنو افزود «ما آغازگر جنگ با ایران نخواهیم بود و ایران را از حق دفاع از حریم هوایی اش محروم نمی کنیم اما اگر ایران به اقدامات تجاوزگرانه علیه ما ادامه دهد واکنش قاطعانه ای در پیش می گیریم».

دولت آمریکا روز دوشنبه (۲۴ ژوئن) تحریم های جدیدی علیه علی خامنه ای رهبر ایران و برخی فرماندهان سپاه اعلام کرد. به دنبال این تحریم ها فشارها بر ایران افزایش یافته است. پرزیدنت دونالد ترامپ پیشتر گفته بود اگر جنگ شود ایران «نابود» می شود.

ترامپ با امضای یک فرمان اجرایی تحریم های مالی جدیدی علیه ایران در نظر گرفت و گفت «این تحریم ها در واکنش جدی و مناسب با اقدامات تحریک آمیز و فزاینده ایران اعمال می شوند».

او افزود «فشارها بر تهران بیشتر و بیشتر خواهد شد... آمریکا اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند». او خاطر نشان کرد «توپ مذاکره اکنون در زمین ایران است. ما خواستار درگیری نیستیم».

همزمان با سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط ایران در هفته گذشته تنش میان دو کشور بالا گرفته است. ترامپ در واکنش به اقدام ایران در صدد اقدام نظامی علیه ایران بود اما صرفنظر کرد.

ایران همواره تلاش می کند تاثیر تحریم های آمریکا را کم اهمیت جلوه دهد اما اقتصاد این کشور بر اثر این تحریم ها از جمله توقف اغلب صادرات نفتی فلج شده است.

ترامپ روز دوشنبه (۲۴ ژوئن) با انتشار چندین توییت گفت «خواست دولت آمریکا از ایران خیلی ساده است: نه به جنگ افزارهای هسته ای و نه به حمایت از تروریسم». 

آمریکا در ماه می ۲۰۱۸ از برجام خارج شد. توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ امضا شد. تحریم های سنگین آمریکا علیه ایران به ویژه در حوزه نفت برگشتند و ایران از دستاوردهای اقتصادی مورد انتظار از برجام محروم شد.

ترامپ دوشنبه (۲۴ ژوئن) از کشورهای دیگر خواست که خودشان از نفتکش هایشان در تنگه هرمز حمایت کنند.

او افزود «ما حتی احتیاج نیست آنجا باشیم چرا که آمریکا به بزرگ ترین تولید کننده انرژی در سرتاسر جهان تبدیل شده است».

ترامپ گفت «چین ۹۱ درصد نفت خود را از تنگه هرمز می گیرد و ژاپن ۶۲ درصد و بسیاری از کشورهای دیگر هم همین طور. پس چرا ما سال هاست بدون هیچ پاداشی از خطوط کشتیرانی کشورهای دیگر حفاظت می کنیم».

از سوی دیگر پرزیدنت حسن روحانی با انتشار توییتی گفت «اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران با توجه به ادامه تهدید و تحریم غیر قابل قبول است».

ظریف در توییت خود افزود صد در صد حق با ترامپ است. ارتش آمریکا در خلیج کاری ندارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای