اعمال محدودیت واشنگتن بر تحرکات ظریف در نیویورک

اعمال محدودیت واشنگتن بر تحرکات ظریف در نیویورک

ویزای او برای حضور در نشست سازمان ملل با تصمیم پمپئو صادر شد
سه شنبه, 16 ژوئيه, 2019 - 12:00

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفته‌است ویزای محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران برای سفر به نیویورک با موافقت او صادر شده و ظریف اجازه تردد آزادانه در نیویورک را ندارد.

به گزارش الشرق الاوسط، پمپئو در مصاحبه با واشنگتن پست گفته که ویزای محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران برای سفر به نیویورک و شرکت در اجلاس سازمان ملل متحد با موافقت او صادر شده، با این حال تحرکات وزیر خارجه ایران در خاک آمریکا به شدت محدود شده‌است.

وزیر خارجه آمریکا افزود، محمدجواد ظریف و هیئت همراه او اجازه دارند در مسیر میان مقر اصلی سازمان ملل و نمایندگی دائم ایران که شش چهارراه دورتر واقع شده و اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل که در نزدیکی این دو ساختمان قرار دارد، تردد داشته باشند.

پمپئو در توضیح اعمال چنین محدودیتی گفته‌است: «دیپلمات‌های آمریکایی دور تهران پرسه نمی‌زنند و برای همین هم ما دلیلی نمی‌بینیم که دیپلمات‌های ایرانی آزادانه در اطراف نیویورک بچرخند و پرسه بزنند.»

او پرسش واشنگتن پست را در مورد احتمال اینکه شخص او یا یک مقام دولتی آمریکا با ظریف طی حضورش در سازمان ملل در هفته جاری گفت‌وگو کند، بی‌پاسخ گذاشته‌است.

ظریف وزیر امور خارجه ایران، به منظور شرکت در نشست سالانه شورای اقتصادی - اجتماعی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده‌است.

او غروب یک شنبه وارد نیویورک شد و قرار است در جریان این سفر و در محل اقامتش با خبرنگاران نیز دیدار کند.

پمپئو در مصاحبه ضمن تأکید بر اینکه ظریف از فرصت حضور در آمریکا برای «نشر اکاذیب» بهره خواهد بود، گفت حاضر است با تلویزیون ایران مصاحبه کند چنان‌که ظریف با رسانه‌های تصویری آمریکا صحبت می‌کند.

پمپئو گفت در صورت حضور در برنامه تلویزیونی ایران، به مردم ایران خواهد گفت «ما عمیقاً به فکر آنهاییم، ما حامی مردم ایرانیم و این را درک می‌کنیم که حکومت دینی انقلابی در راستای منافع آنان عمل نمی‌کند.»

او اضافه کرد که ظریف از «آزادی‌های موجود در آمریکا برای تبلیغات مغرضانه» بهره خواهد برد. پمپئو ظریف را سخنگوی جمهوری اسلامی ایران نامید و گفت وزیر امور خارجه ایران از حبس دگراندیشان، بدرفتاری با زنان و سرکوب آزادی بیان حمایت کرده‌است.

تنش میان ایران و آمریکا از زمانی که دونالد ترامپ تصمیم گرفت از برجام خارج شود همواره رو به افزایش بوده‌است و بعد از اجرای تحریم‌های نفتی در آبان ماه سال گذشته اوج گرفت، اما وقتی آمریکا، معافیت هشت کشور خریدار نفت ایران را بعد از یک دوره شش‌ماهه لغو کرد، تنش میان میان ایران و آمریکا و همچنین در منطقه ابعاد تازه‌ای به خود گرفته‌است که حمله به نفتکش‌ها در بند فجیره و دریای عمان و پس از آن سرنگونی یک پهپاد آمریکایی بر فراز تنگه هرمز نمودهایی از آن است.

دونالد ترامپ و همچنین اعضای دولت او از دو ماه و نیم پیش تأکید دارند که در تلاشند تا صادرات نفت ایران را به «صفر» برسانند. 

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، نیز بارها نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی و نیز دخالت های منطقه‌ای ایران هشدار داده‌است.

ایران نیز در عوض با افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده خود به بیش از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی تعیین شده در برجام و افزایش سطح غنی‌سازی از سقف ۳/۶۷ درصد مورد توافق در برجام به ۴/۵ درصد به افزایش نگرانی‌ها دربارهٔ فعالیت‌های هسته‌ای در اروپا و آمریکا دامن زده‌است.

استیون منوشن وزیر خزانه‌داری آمریکا، سوم تیر ماه همزمان با اعلام تحریم رهبر ایران و دفتر، و هشت تن از فرماندهان «سپاه پاسداران» گفت که «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران هم به زودی تحریم خواهد شد.»

با گذشت چند هفته اما اعلام شد که آمریکا در حال حاضر از تحریم ظریف منصرف شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای