قدردانی ترزا می از جبل طارق به دلیل توقیف ابرنفتکش ایرانی

قدردانی ترزا می از جبل طارق به دلیل توقیف ابرنفتکش ایرانی

بریتانیا: توافق سازشکارانه بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است
چهارشنبه, 17 ژوئيه, 2019 - 10:30

ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد: توافق سازشکارانه بهترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

به گزارش الشرق الاوسط، ترزا می چهارشنبه در اظهاراتی در اندیشکده چتم هاوس گفت: «چه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم، توافق مصالحه‌جویانه بهترین روش برای رسیدن به نتیجه‌ای است که همه ما در نهایت به دنبال آن هستیم؛ یعنی جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و حفظ ثبات منطقه».

بر اساس اعلام رویترز، نخست‌وزیر بریتانیا که قرار است هفته آینده از سمت خود کنار رود، همچنین گفت که توافق هسته‌ای صرف نظر از چالش‌های آن باید حفظ شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۷ تیرماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران سقف غنی‌سازی اورانیوم که در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تعیین شده بود را نقض کرده‌است.

علی خامنه‌ای رهبر ایران نیز ۲۵ تیرماه گفته‌است که ایران به روند کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای ادامه می‌دهد.

از سوی دیگر، به گزارش رویترز دفتر نخست‌وزیری بریتانیا اعلام کرد ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا در گفت‌وگو با فابین پیکاردو رئیس دولت جبل طارق از این کشور به دلیل اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه و توقیف ابرنفتکش ایرانی تشکر کرده‌است.

۱۳ تیرماه، دولت جبل‌طارق اعلام کرده بود که با مشارکت نیروی دریایی بریتانیا یک ابرنفتکش موسوم به «گریس ۱» متعلق به ایران را که در حال انتقال نفت به سوریه بوده، به دلیل نقض تحریم‌های بین‌المللی توقیف کرده‌است.

در واکنش به اعتراض ایران به این موضوع، شنبه ۲۲ تیرماه جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، اعلام کرد شرط این کشور برای کمک به رفع توقیف نفتکش حامل نفت ایران، تضمین تهران برای نفرستادن آن به سوریه است.

مقام‌های نظامی ایران هشدار داده‌اند در صورت آزاد نشدن این کشتی نفتکش، آن را «بی‌پاسخ» نخواهند گذاشت.

علی خامنه‌ای رهبر ایران، نیز این اقدام بریتانیا را «راهزنی دریایی» دانست و از پاسخ «عناصر مؤمن جمهوری اسلامی» به آن خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای