انتشار فایل صوتی مشاجره بریتانیا و ایران پیش از توقیف نفتکش

انتشار فایل صوتی مشاجره بریتانیا و ایران پیش از توقیف نفتکش

سفیر ایران در بریتانیا: برای هر سناریویی آماده ایم
یکشنبه, 21 ژوئيه, 2019 - 22:15

بریتانیا فایل صوتی کوتاهی از مشاجره میان کشتی جنگی «اچ‌ام‌اس مونتروز» بریتانیا و نیروی دریایی ایران پیش از تصرف نفتکش «استینا ایمپرو» توسط نیروهای «سپاه پاسداران» را منتشر کرد. همزمان با این تحول سفیر ایران در بریتانیا نیز گفته‌است: ایران برای هر سناریویی آماده است.

به گزارش الشرق الاوسط، ناو اچ‌ام‌اس مونتروز در تنگه هرمز نفتکش بریتانیایی استینا ایمپرو را اسکورت می‌کرد اما طبق گزارش شرکت امنیت دریایی بریتانیا با نام «دریاد گلوبال» فاصله این ناو با نفتکش در زمان توقیف آن توسط نیروهای سپاه زیاد بود و پس از عملیات نیروی دریایی سپاه به محل حادثه می‌رسند.

مطابق نوار صوتی مکالمات که متن آن توسط رسانه‌های بریتانیایی منتشر شده‌است، سپاه از نفتکش می‌خواهد که به دستورات توجه کند تا در امنیت باشد و این جمله را چندبار تکرار می‌کند و سپس از استینا ایمپرو می‌خواهد که فوراً مسیر حرکت خود را تغییر دهد.

در ادامه این مکالمه، ناو اچ‌ام‌اس مونتروز به نفتکش تأکید می‌کند که در حال عبور از یک تنگه بین‌المللی است و طبق قوانین بین‌المللی عبور این کشتی نباید مسدود یا با مانع روبرو شود.

گشتی‌های نیروهای سپاه در پاسخ می‌گویند که خواهان بازرسی از نفتکش به دلایل امنیتی هستند و قصدی برای رویارویی ندارند. این گفته چندبار تکرار می‌شود.

ناو بریتانیایی در آخرین بخش این مکالمه طبق نوار صوتی به طرف ایرانی می‌گوید که نباید مسیر کشتی استینا ایمپرو را مسدود کند و از نیروهای سپاه می‌خواهد که تأیید کنند که قصدی برای نقض قوانین بین‌الملل با ورود به کشتی ندارند.

سپاه پاسداران ایران شامگاه جمعه ۲۸ تیر/ ۱۹ ژوئیه نفتکش انگلیسی استینا ایمپریو (Stena Imperio) را توقیف کرد. مقامات تهران ادعا می‌کنند نفتکش بریتانیایی پس از برخورد با یک کشتی صیادی و پاسخ ندادن به تماس این کشتی متوقف و به لنگرگاه بندرعباس منتقل شده‌است. لندن اما این موضوع را رد کرده و اقدام نیروهای سپاه پاسداران را «خصمانه» خوانده‌است.

در پی مطرح شدن مسئله اعمال تحریم‌های جدید از سوی بریتانیا علیه ایران، حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، روز یک‌شنبه سی‌ام تیر در پیامی توئیتری از دولت انگلیس خواست تا برخی نیروهای سیاسی داخلی در آن کشور را «مهار کند.»

بعیدی‌نژاد در پیام خود نوشت: «دولت بریتانیا باید آن دسته از نیروهای سیاسی داخلی این کشور را که قصد دارند بر تنش‌های موجود بین ایران و بریتانیا افزوده و آن را از مسئله کشتی‌ها بسیار فراتر ببرند، مهار کند.»

سفیر ایران در لندن توضیحی در مورد هویت این «نیروهای سیاسی داخلی» نداد.

او در ادامه پیامش با اشاره به وجود طرحی برای اعمال برخی تحریم‌ها علیه ایران توسط بریتانیا گفت که «این تصمیمی خطرناک و نابخردانه در برهه‌ای حساس از زمان در منطقه است. با این وجود ایران استوار ایستاده و برای سناریوهای گوناگون آمادگی دارد.»

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، نیز در بیانیه‌ای توقیف کشتی بریتانیایی از سوی سپاه پاسداران را محکوم کرده و خواستار آزادی این دو کشتی و خدمه آنها شده‌است.

همزمان اتحادیه اروپا نیز از ایران خواسته‌است که از تنش‌های بیشتر پرهیز کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای