مشاور امنیت ملی ترامپ خواستار سخت گیری انگلیس در قبال ایران شد

مشاور امنیت ملی ترامپ خواستار سخت گیری انگلیس در قبال ایران شد

دوشنبه, 12 اوت, 2019 - 12:15

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه (۱۱ اوت) وارد لندن شد.  تشویق بریتانیا برای سخت گیری بیشتر در قبال ایران و شرکت چینی هواوی یکی از محورهای رایزنی بولتون و مقام های بریتانیا خواهد بود.

در حالیکه تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا روز ۳۱ اکتبر اعلام شده دیپلمات های فراوانی پیش بینی می کنند که بریگزیت موجب چرخش بیشتر لندن به سوی آمریکا خواهد شد. بریگزیت بزرگ ترین تحول ژئوسیاسی در این کشور بعد از جنگ جهانی دوم به شمار می رود.

بولتون در سفر دو روزه به لندن با مقام های بریتانیا عمدتا درباره بریگزیت گفتگو می کند که همین بیانگر تلاش کاخ سفید برای گسترش روابط با دولت بریتانیا به ریاست بوریس جانسون است. 

روابط بین ترامپ و ترزا می نخست وزیر سابق بریتانیا تیره و تار بود.

انتظار می رود که بولتون مقام های بریتانیا را به سخت گیری در قبال ایران تشویق کند تا دیدگاه لندن با سیاست واشنگتن همسویی بیشتری داشته باشد.

ترامپ به دنبال خروج از برجام (توافق هسته ای بین ایران و قدرت های بزرگ) سیاست فشار حداکثری و تحریم های سنگین علیه ایران در پیش گرفته است.

دولت بریتانیا تا حالا جزو کشورهای باقی مانده در برجام است اما توقیف نفتکش بریتانیا در تنگه هرمز باعث شد تا این کشور درباره سیاست خود در قبال ایران بازنگری و احتمالا سخت گیری بیشتری در خصوص این کشور دنیال کند.

یک نفتکش ایرانی در چهارم جولای در سواحل جبل الطارق از سوی نیروی دریایی بریتانیا توقیف شد. بریتانیا گفت این کشتی حامل نفت به سوریه بود.

بریتانیا در ماه جاری به ناوگان محافظت از تردد کشتی ها در تنگه هرمز پیوست. این ناوگان توسط آمریکا تشکیل شد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت «بولتون در گفتگو با مقام های بریتانیا این استدلال را مطرح می کند که سخت گیری در مورد ایران و خروج بریتانیا از برجام منجر به افزایش فشار به این کشور می شود. اما به هر حال قرار نیست که دولت انگلیس در این مورد فورا تصمیم بگیرد».

همچنین ترامپ از بریتانیا خواست تا در مورد شرکت چینی هواوی نیز سخت گیری کند چرا که فناوری نسل پنجم اینترنت هواوی تهدیدی علیه امنیت ملی است.

واشنگتن خواستار توقف خریداری محصولات هواوی از سوی متحدان خود از جمله بریتانیا است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای