ایران بار دیگر سعودی را تهدید کرد.. و مسئولیت حملات حوثی‌ها را پذیرفت

ایران بار دیگر سعودی را تهدید کرد.. و مسئولیت حملات حوثی‌ها را پذیرفت

ادعای کودتاگران یمنی: دو سامانه پدافند هوایی را ارتقا دادیم * فرمانده سپاه به حمایت از حوثی‌ها اعتراف و پالایشگاه‌های سعودی را تهدید کرد
یکشنبه, 25 اوت, 2019 - 14:15

ایران بار دیگر تهدیدهای خود علیه سعودی را مطرح کرد و به‌طور تلویحی حملات حوثی‌ها علیه پادشاهی عربی سعودی را پذیرفت، به طوری که سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران ایران با اشاره ضمنی به اینکه حوثی‌ها عناصر نیابتی ایران در یمن هستند گفت: «تمام فرودگاه‌های در تیررس موشک‌ها و پهپادهای یمنی است».

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری امنیتی تسنیم، سلامی همچنین گفته‌است «تمام فرودگاه‌ها و پالایشگاه‌های نفت سعودی دیگر امن نیست».

حسین سلامی روز شنبه در همایش سالانه اساتید بسیجی حوزه‌های علمیه در مشهد افزود: «امنیت در خلیج با حضور مسلط نیروهای مسلح ایران برقرار است و دشمنان نخواهند توانست خدشه ای به این امنیت وارد کنند».

سلامی در خصوص آزمایش سامانه موشک باور۳۷۳ نیز گفته‌است «ایران همیشه عرصه آزمایش انواع سیستم‌های دفاعی و راهبردی است و این اقدامات، حرکتی بدون توقف در امتداد رشد و توسعه قدرت بازدارندگی و دفاعی ماست».

در همین حال، شبکه ماهواره ای المسیره وابسته به حوثی‌ها گزارش داد؛ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح شبه نظامیان حوثی در کنفرانسی خبری از دو سامانه پدافند هوایی «فاطر ۱» و «ثاقب ۱» رونمایی کرد.

سریع گفت، این سامانه‌ها از ۲۰۱۷ به خدمت گرفته شده و موفق شد با بالگرد جنگی از نوع «اف ۱۶، اف ۱۵ و میراژ و تایفون» مقابله کند.

در این کنفرانس خبری فیلمی دربارهٔ لحظه ساقط شدن پهپاد آمریکایی «MQ9» به وسیله فاطر ۱ به نمایش گذاشته و اعلام شد این سامانه در ماه جولای نیز یک پهپاد دیگر آمریکا از همین نوع را ساقط کرده‌است.

حوثی‌ها بامداد چهارشنبه هفته گذشته یک فروند پهپاد آمریکایی از نوع «MQ9»، ساخت آمریکا را در استان ذمار را سرنگون کردند.

به گفته سریع، سامانه‌های پدافند هوایی قادر به مقابله با انواع جنگنده‌های شناسایی و هجومی در مناطقی است که این سامانه‌ها مستقر هستند و به زودی از سه سامانه پدافند هوایی دیگر نیز رونمایی خواهد شد.

در این میان، یک مقام نظامی جداشده از حوثی‌ها که نخواست نامش فاش شود می‌گوید که شبه نظامیان حوثی موشک‌ها را از ایران تحویل می‌گیرد و کارشناسان ایران و وابسته به حزب‌الله لبنان را نیز به یمن فرامی خوانند تا ضمن تغییر نام موشک‌ها و رنگ آمیزی مجدد آنها و ایجاد تغییرات کلی در آنها، این موشک را به نام خود مصادره می‌کنند.

پیش از این ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن در چندین مورد تطابق و یکسان بودن موشک‌های ایرانی با موشک‌های مورد ادعای حوثی‌ها را اثبات کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای