گردش در دره "رم" با خودروهای چهارچرخ محرک یا شتر

گردش در دره "رم" با خودروهای چهارچرخ محرک یا شتر

یکشنبه, 1 سپتامبر, 2019 - 13:15

کسانی که برای اولین بار به دره "رم" (ماه) سفر می کنند شاید به ذهنشان هم نرسد که می توانند چند صباحی را به دور از هیاهوی شهر در جای آرام سپری کنند.

مسافران در این منطقه بار سفر را که زمین می گذارند می توانند آرامش را روی شن های آرام تجربه کنند و در جلسات شب نشینی با یکدیگر گپ بزنند.
یک شب را که در شن های صورتی بیابان سپری می کنی تازه متوجه می شوی که این مکان هیچ شباهتی به مفهوم کلیشه ای بیابان برهوت و خشک و خالی ندارد.
اینجا در دره رم شن رنگ و شکل متفاوت و عجیب و غریبی دارد.
دره رم در ۳۰۰ کیلومتری جنوب امان -پایتخت اردن- قرار دارد و به دلیل شباهت ویژگی ظاهری سطح آن به ماه به دره رم معروف شده است.
حسن حجازی شهروند اردنی که به این منطقه سفر کرده می گوید که این بیابان صورتی رنگ با کوه های بلند و پراکنده و قله های سربه فلک کشیده است. وقتی به اینجا رسیدم نفس عمیقی کشیدم و جهانگردانی را تصور کردم که چندین قرن پیش سوار بر شتر آهسته حرکت می کردند. آنها با خود آذوقه و تاریخ حمل می کردند.
اگر درباره پیشینه این منطقه در گوگل سرچ کنیم با اطلاعات ضد و نقیضی روبرو می شویم. عده ای می گویند این منطقه سکونتگاه قوم ثمود بوده است. اما آنچه مشخص است این است که این منطقه با توجه به نقش و نگارهای حفر شده در سنگ هایش ۴۰۰۰ سال قدمت دارد و قطعا سکونتگاه اقوام متعددی بوده است.
دره رم در تاریخ معاصر اردن نیز نقش آفرین بوده است. شاهزاده فیصل بن الحسین و ارتش از این منطقه به ارتش انقلاب بزرگ عرب پیوستند.
ساکنان دره رم را عشایر جنوب اردن تشکیل می دهند. این بیابان در مسیر سه استان جنوبی -الطفیله و معان و العقبه- قرار دارد و به همین دلیل عشایر گوناگون در این منطقه اقامت دارند.
راه آهن حجاز در ورودی دره رم قرار دارد که شاهدی است بر دوره ای که هنوز مرزها و نقشه های جغرافیایی پدیدار نشده بود. گردشگران می توانند در اینجا یا در چادر و یا در مسافرخانه یا هتل اقامت کنند.
گردشگرانی که برای اولین بار به دره رم سفر می کنند معمولا چادر را انتخاب می کنند تا با زیبایی های منطقه آشنا شوند. اما کسانی که برای بار دوم یا بیشتر راهی منطقه شده اند مسافرخانه گزینه مناسب تری است تا چند روزی را به دور از هیاهو و شلوغی شهر سپری کنند.
گردشگران می توانند با اجاره شتر یا خودروهای چهار چرخ محرک سری به اماکن دیدنی بزنند. البته راهنماها نیز آماده کمک به گردشگران برای آشنایی با منطقه هستند.
گروه های گردشگران جوانان نیز می توانند با خودروهای چهارچرخ محرک در این منطقه گردش کنند و در صورت تمایل در کویر چادر بزنند و مواد غذایی و آشامیدنی خود را تهیه کنند.
گشت های امنیتی نیز از ساکنان محلی تشکیل شده که سوار بر شتر آماده خدمت رسانی هستند. گردشگران در صورت نیاز یا وضعیت اورژانس می توانند به این گروه مراجعه کنند.
جمعیت منطقه دره رم حدود ۲۰ هزار نفر است که بیشتر در حوزه گردشگری کار می کنند.
 ورزش و سرگرمی
برنامه های دیگری نیز به تازگی به فعالیت های سرگرمی در منطقه دره رم اضافه شده که شامل مشاهده ماه و ستارگان با تلسکوپ های مدرن است.
گردشگران می توانند از فعالیت های ورزشی متنوع مثل اسکی روی شن لذت ببرند. صعود به قله های ۱۷۵۰ متری از برنامه های سرگرمی برای کوهنوردان و علاقمندان است.
پرواز در ارتفاع کم تا حدود ۶۰۰۰ پا نیز از جمله فعالیت های تفریحی دیگر در منطقه به شمار می رود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای