کاهش ۱۷ درصدی گردشگران سعودی در ترکیه در سال جاری

کاهش ۱۷ درصدی گردشگران سعودی در ترکیه در سال جاری

یکشنبه, 1 سپتامبر, 2019 - 17:45
شش هشدار سفارت سعودی در آنکارا به شهروندان این کشور در سال جاری برای سفر به ترکیه (الشرق الاوسط)

طبق آمارهای رسمی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در روز پنجشنبه (۲۹ اوت) شمار گردشگران سعودی در ترکیه در سال ۲۰۱۹ کاهش ۱۷ درصدی داشته است.
به گفته این آمارها، تعداد گردشگران سعودی در هفت ماه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۱۶.۹۶ درصد کاهش داشته است. این رقم در ماه جولای نیز نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۲۰.۱۱ درصد کمتر بوده است.
۳۷۰ هزار و ۲۶۵ شهروند سعودی در هفت ماه نخست امسال به ترکیه سفر کردند. این در حالیست که شمار گردشگران سعودی در ترکیه در سال گذشته بالغ بر ۴۴۵ هزار و ۸۷۵ نفر بوده است.
۱۳۵ هزار و ۲۷۳ نفر در جولای به منظور گردشگری از سعودی به ترکیه وارد شدند که این رقم در مدت زمان مشابه سال گذشته ۱۶۵ هزار و ۳۳۱  نفر بوده است.
آمارهای یاد شده در سایت وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه منتشر شده اند.
سفارت سعودی در آنکارا در سال جاری ۶ بار در مورد سفر شهروندان سعودی به ترکیه هشدار داد که آخرین مورد در نیمه های ماه اوت بود. یک شهروند سعودی در ماه اوت در محله شیشلی مورد حمله مسلحانه قرار گرفت. این فرد در بیمارستانی در استانبول مورد چندین عمل جراحی قرار گرفت.
سفارت سعودی روز دوشنبه (۲۶ اوت) در بیانیه ای اعلام کرد که جسد عبیر العنزی در استانبول پیدا شده است. این فرد توسط یک باند جنایتکار سوری در شهر استانبول ربوده شده بود. او که به همراه همسر و فرزندانش در یکی از هتل های این محله اقامت می کرد برای خرید کفش در یک مجتمع تجاری نزدیک به محل سکونتشان خارج شده بود.
سفارت سعودی ماه گذشته درباره خطر باندهای خلاف در ترکیه هشدار داد. این گروه ها در کار دزدی گذرنامه و پول و جواهرات و اشیای گرانقیمت شهروندان سعودی در ترکیه هستند.
الشرق الاوسط از منابع آگاه به آماری دست یافته که حاکی از ۱۶۵ مورد دزدی گذرنامه سعودی در ۴ ماه گذشته در سه محله توریستی ترکیه (تقسیم و بشیکتاش و آتاکوی) بوده است. همه افرادی که در معرض دزدی قرار گرفته اند توریست بوده اند.
مشاری الذیابی کاردار کنسولگری سعودی در استانبول پیشتر به الشرق الاوسط گفت «یک اتاق عملیات بیست و چهار ساعته در مقر سفارت و کنسولگری برای رسیدگی به شکایات شهروندان مقیم در ترکیه که در معرض دزدی گذرنامه یا پول قرار گرفته اند اختصاص یافته است».
او افزود «کارمندان سفارت فورا به محل حادثه مراجعه می کنند. شمار گردشگران سعودی نسبت به پارسال کاهش چشمگیری داشته است».
سفارت ریاض در آنکارا در ماه می اعلام کرد که گزارش های بسیاری از سرمایه گذاران و صاحبان ملک درباره مشکلات در حوزه املاک در ترکیه دریافت کرده است. این افراد یا سند مالکیت دریافت نکرده اند و یا از ورود به املاکش منع می شوند یا از سوی بنگاه ها مورد تهدید و فشار قرار دارند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای