شمس الدین بلعربی؛ نقاش الجزایری پوستر فیلم به سمت جهانی شدن می رود

شمس الدین بلعربی؛ نقاش الجزایری پوستر فیلم به سمت جهانی شدن می رود

سه شنبه, 10 سپتامبر, 2019 - 10:15
شمس الدین بلعربی- ون دام قهرمان کاراته بلژیکی که پوستری از طراحی بلعربی را نشان می دهد

شمس الدین بلعربی از الجزایر طراح پوستر فیلم های هالیوود است. آوازه شمس الدین به سرعت پیچید و از عین تادلس شهر بندری مدیترانه -یکی از زیباترین بخش های استان مستغانم- واقع در غرب الجزایر به سمت جهانی شدن حرکت کرد.
شمس الدین در گفتگو با الشرق الاوسط گفت که از کودکی علاقه زیادی به نقاشی داشته «وقتی که از مدرسه به خانه برمی گشتم بریده های روزنامه که در مسیر روی زمین افتاده بودند را جمع می کردم تا عکس هنرپیشه ها را تماشا کنم. بریده ها را به خانه می بردم و دوباره از روی آنها نقاشی می کردم».
این جوان ۳۲ ساله افزود «وقتی نقاشی می کنم وارد فضای هنری صوفی می شوم».
معلمان مدرسه به استعداد شمس الدین در نقاشی پی بردند. اما او که در فقر زندگی می کرد و خانواده اش توان پرداخت هزینه مدرسه اش را نداشتند مجبور به ترک تحصیل شد.
او گفت «به خیابان می رفتم تا کاری مثل طراحی دکور یاد بگیرم چرا که این حرفه در آن زمان رواج داشت. اما برخی از صاحبان مغازه حقم را نمی دادند و برخی خانواده های متمول که از نقاشی هایم خوششان می آمد به من کمک می کردند».
شمس الدین هر روز به سالن های سینما در مستغانم سرک می کشید تا پوسترهای فیلم و ستاره ها را تماشا کند. «چند سالی کارم همین شده بود و پوستر فیلم طراحی می کردم. وضع خانواده ام بدتر می شد و من مجبور بودم به مادرم در مخارج زندگی کمک کنم. بعدا یک کارگاه کوچک در جنگل مجاور درست کردم که همان پناهگاهم شد. وقتی از سینما برمی گشتم به کارگاه می رفتم تا پوسترهایی که دیده بودم را دوباره بکشم».
شمس الدین با مراکز فرهنگی و کمپانی های تولید فیلم سینمایی در خارج تماس گرفت تا کاری برای خود دست و پا کند.
«موسسات متعددی در سراسر جهان از من دعوت کردند که به آنجا بروم و حتی به من پیشنهاد کردند تا مدرسه آموزش طراحی پوستر فیلم در خارج راه اندازی کنم. اما من که فرزند بزرگ خانواده هستم نمی توانستم خانواده ام را تنها بگذارم. پدرم هم با کار در خارج مخالف بود».
یک تولید کننده و کارگردان هلندی به نام سالار زرزا که با هالیوود همکاری می کند با من تماس گرفت و گفت که از کارهایم خوشش آمده و آنها را به کارگردان و بازیگر سینمای مراکش محمد قیسی نشان داده است. قیسی سابقه همکاری با هالیوود را دارد.
یک هیات سینمایی از اروپا برای قدردانی از شمس الدین به مستغانم رفتند. همه آنها نقاشی های شمس الدین را که به خارج کشور می فرستاد تحسین کردند.
خبر سفر این هیات سینمایی در رسانه های داخل و خارج منتشر شد.
او درباره اینکه سرانجام به آرزوی خود در طراحی پوستر فیلم های مشهور رسیده یا نه گفت «من به جایی که رسیدم راضی هستنم. این هنر جزو هنرهای کلاسیک دسته بندی می شود و من رگه های مدرن به آن اضافه کردم. پوسترهای فراوانی از فیلم های معروف هالیوود را طراحی کردم».
شمس الدین گفت «به عکس خود در کنار قهرمان کاراته ژان کلود ون دام از بلژیک افتخار می کنم. او در این عکس برای یکی از طرح هایم تبلیغ می کند. خیلی از ستارگان سینما و هنرمندان با ارسال نامه از هنر من قدردانی کردند. اما هنوز مسیر طولانی در پیش دارم».
او گفت «از دست اندرکاران حوزه هنر در الجزایر به ویژه وزارت فرهنگ می خواهم که تسهیلاتی برای من ایجاد کنند و خواهان کمک مالی برای گشایش یک مدرسه بین المللی برای همه رده های سنی فارغ از مدرک تحصیلی و سن و جنسیتشان هستم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای