تاثیر بحران دلار روی سوخت یادآور دوره جنگ در لبنان

تاثیر بحران دلار روی سوخت یادآور دوره جنگ در لبنان

وزیر أمور خارجه لبنان «توطئه داخلی و فشار خارجی در کار است»
یکشنبه, 29 سپتامبر, 2019 - 09:30

بحران دلار در لبنان وخیم تر شده و نتایج آن در بخش های گوناگون از جمله سوخت بروز کرد. صف طولانی خودروها در پمپ بنزین ها یادآور روزهای جنگ در این کشور است.
زمزمه ها درباره نقش مافیای قاچاق دلار به سوریه برای حمایت از رژیم سوریه به ستوه آمده از دست تحریم های آمریکا قوت گرفت.

اتحادیه جایگاه داران عرضه سوخت چند روز پیش از قصد خود برای اعتصاب خبر داد. آنها می گویند دولت به درخواست آنها برای تامین دلار مورد نیاز از بانک ها نه گفته و به همین دلیل مجبور بودند که دلار از بازار سیاه بخرند. مردم که خبر اعتصاب را شنیدند صف خودروها در پمپ بنزین ها طولانی و طولانی شد. البته اتحادیه روز جمعه (۲۷ سپتامبر) گفت که اعتصاب به حال تعلیق درآمده و با نخست وزیر به توافق رسیدند.
نمایندگان اتحادیه با الحریری نخست وزیر دیدار کردند و از دست یابی به توافق در این باره خبر دادند.
این توافق درباره بازشدن خطوط اعتباری به دلار است و در مقابل پمپ بنزین ها و شرکت های دیگر توزیع انرژی مستحقات خود را به لیره لبنان دریافت می کنند.
مردم روز جمعه (۲۷ سپتامبر) در اعتراض به شرایط بد اقتصادی به خیابان ها ریختند و با آتش زدن لاستیک ها برخی خیابان ها را بستند.
این بحران از چند هفته پیش در لبنان تشدید شد و یک دلار به حدود ۱۶۰۰ لیره رسید.
اوضاع اقتصادی نامناسب در حوزه سیاست و گروه های سیاسی نیز بی تاثیر نبود.
میشل عون رییس جمهور لبنان گفت مقصر اصلی شرایط اخیر علی حسن خلیل وزیر دارایی و ریاض سلامه رییس بانک لبنان هستند.
جبران باسیل اما بر این باور است که بحران به دلیل «فشارهای خارجی» به وجود آمده و «توطئه داخلی» در کار است.
عون بعد از شرکت در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و بازگشت به لبنان گفت «من که در نیویورک بودم. از کسانی که اینجا بودند بپرسید. ما یک مقام مسئول درباره وضعیت نقدی داریم که رییس بانک مرکزی لبنان است. یک مسئول درباره وضعیت مالی داریم که وزیر دارایی است. من نمی دانم وقتی که نبودم چه اتفاقی اینجا افتاده است».
او افزود «فشارهای اقتصادی به لبنان هم چیز جدیدی نیست».
منابع وزارتی آگاه درباره عملکرد بانک های لبنان به «الشرق الاوسط» گفتند «شایعه های بسیاری اخیرا منتشر شده و می گویند که بانک ها لیره لبنان را به دلار تبدیل نمی کنند. دلیلشان این است که دلار ندارند. البته این درست نیست. بانک ها دلارها را برای مرحله آینده نگهداری می کنند».
باسیل وزیر امور خارجه گفت این توطئه داخلی است. حالا درست است که دولت مسئولیت دارد اما در معرض فشار اقتصادی و ارزی خارجی قرار داریم و برخی گروه های داخل علیه کشور توطئه چینی می کنند».
او افزود «برخی در داخل از برنامه های کشورهای خارجی تبعیت می کنند و در داخل خرابکاری می کنند».
همزمان با ادامه بحث قاچاق دلار به سوریه از طریق گروه های مافیا در لبنان و سوریه برای کاهش بار تحریم های رژیم سوریه نماینده وابسته به حزب ترقی خواه سوسیالیست بلال عبد الله گفت «ما بحران دلار و سوخت داریم اما آیا قاچاق ده ها و شاید صدها تانکر از گذرگاه های شناخته شده آنهم با دلار کارساز است»؟
هادی ابو الحسن نماینده پارلمان لبنان گفت «گویا توطئه ای برای افزایش فشار مالی و اقتصادی و سیاسی در کار است. یک باند داخلی به دنبال خروج دلار از بانک ها و قاچاق آن به سوریه است. وقت آن رسیده که اقدام سیاسی و اجرایی برای کنترل مرزها و جلوگیری از قاچاق از گذرگاه های رسمی و غیر رسمی در نظر گرفته شود».
نقولا نحاس وزیر اقتصاد پیشین و نماینده کنونی به الشرق الاوسط گفت «همه گروه ها مسئول بحران هستند. نباید تقصیر را تنها به گردن یک گروه انداخت. شرایط مالی و پولی بدی داریم اما می توان این بحران را پشت سر گذاشت».
او افزود «توطئه واقعی این است که منکر واقعیت شویم و دست روی دست بگذاریم. هنوز می توانیم کشور را نجات دهیم اما باید عملکرد و سیاست توزیع غنائم تغییر کند وگرنه به سمت یک فضای بسته و اختناق می رویم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای