واشنگتن: ایران بدترین کشور حامی تروریسم است

واشنگتن: ایران بدترین کشور حامی تروریسم است

قدردانی وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود از نقش سعودی
شنبه, 2 نوامبر, 2019 - 09:30

وزارت خارجه آمریکا در گزارش ۳۳۲ صفحه ای «کشورها و تروریسم ۲۰۱۸» اعلام کرد که «ایران همچنان بدترین کشور حامی تروریسم در جهان است.»

به گزارش الشرق الاوسط، در گزارش وزارت امور خارجه آمریکا تصریح شده‌است که حکومت ایران هر سال نزدیک به یک میلیارد دلار صرف حمایت از گروه‌های تروریستی می‌کند که به عنوان جریان‌های نیابتی‌اش عمل می‌کنند و نفوذ مخرب این حکومت را در سراسر جهان گسترش می‌دهند.

وزارت خارجه آمریکا از گروه‌هایی مانند «حزب‌الله» لبنان، «حماس» و «جهاد اسلامی» در فلسطین به عنوان گروه‌های مورد حمایت ایران یاد کرده‌است. این گروه‌ها در فهرست تروریستی وزارت امور خارجه آمریکا قرار دارند.

در مقابل، این گزارش از تلاش‌های سعودی برای مبارزه با تروریسم، مقابله آن با تهدیدهای تروریستی گروهک‌های مسلح خشن و همراهان «داعش» و «القاعده» و همچنین جنگ با حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن قدردانی کرد.

همچنین این گزارش به کاهش تعداد قربانیان تروریسم در سعودی اشاره کرد و دلیل آن را نقش فعال دولت در مواجهه با خشونت تروریستی دانست.

در همین راستا، وزارت امور خارجه آمریکا به همراه وزارت دارایی این کشور، بخش ساخت و ساز ایران را هدف تازه تحریم‌های خود قرار داده‌اند.

این دو وزارتخانه در بیانیه ای مشترک اعلام کرده‌اند که دریافته اند بخش ساخت و ساز ایران مستقیم یا غیر مستقیم توسط «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» ایران کنترل می‌شود.

بر این اساس خرید، فروش، تهیه یا انتقال هرگونه فلزات خام یا غیر خام از ایران به خارج از این کشور یا برعکس مشمول این تحریم‌ها تازه خواهد بود.

در این بیاینه مشترک همچین تحریم‌های تازه ای علیه فعالیت‌های هسته ای، نظامی و موشکی ایران هم وضع شده. این دو وزارتخانه تأکید کرده‌اند هدف از تحریم‌های جدید ادامه سیاست فشار حداکثری بر اقتصاد ایران است.

در واکنش به این اقدام، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پست توئیتری خود آمریکا را به بازگشت به برجام فراخواند و گفت: «تحریم‌های ایالات متحده علیه بخش ساخت و ساز ایران نشان دهنده عدم موفقیت ایالات متحده در برابر ایران است».

در همین رابطه، علی مطهری نماینده تهران در مجلس ایران به‌طور ضمنی به خبرآنلاین گفته‌است: کارهای عمرانی و افتتاح طرح‌ها کار نظامیان نیست و کار دولتی‌ها است. این مسئله که در اخبار مشاهده می‌شود که فردی با لباس نظامی، طرح عمرانی افتتاح می‌کنند؛ این معنی ندارد.

در ادامه و به گزارش رویترز، استیون منوچن وزیر خزانه‌داری آمریکا در سفر به هند و دیدار با همتای خود به منظور جلب همکاری برای مقابله با برنامه هسته ای ایران گفت: ایالات متحده با متحدان خود برای تضمین امدادرسانی کافی نفت تلاش می‌کند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای