پمپئو برخورد «زننده» ایران با بازرس آژانس انرژی اتمی را محکوم کرد

پمپئو برخورد «زننده» ایران با بازرس آژانس انرژی اتمی را محکوم کرد

واشنگتن: نیروهای آمریکایی همچنان در سوریه حضور دارند
شنبه, 9 نوامبر, 2019 - 10:45

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بازداشت یک بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط ایران را محکوم کرد و آن را اقدامی «زننده، غیرقابل توجیه و به قصد ایجاد ارعاب» خواند.


به گزارش الشرق الاوسط، مایک پمپئو در ادامه اظهارنظر خود در این باره توضیح داد که آمریکا از عدم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی هسته‌ای نگران است.


براساس اظهارات مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مقامات ایرانی به‌طور موقت مانع خروج یک زن عضو هیئت بازرسی آژانس از ایران شده بودند.


چهارشنبه هفته گذشته سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: «هنگام ورود خانم بازرس، تجهیزات کنترلی علامت هشدار را نشان داده‌است و به همین دلیل ضمن کنترل وسایل همراه بازرس، از ورود او به سایت جلوگیری شده و مراتب امر به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منعکس شد و از طرف جمهوری اسلامی ایران به آژانس اعلام می‌شود که پذیرش قبلی این بازرس لغو شده تلقی می‌شود.»


در نشست روز پنج‌شنبه شورای حکام آژانس بین‌المل انرژی اتمی، موضوع جلوگیری از ادامه کار این بازرس در ایران مطرح شد.


در بیانیه‌ای که آژانس پس از این نشست منتشر کرد، این سازمان روایت ایران را از اتفاقی که برای یکی از بازرسانش در مرکز اتمی نطنز افتاده‌است، نمی‌پذیرد و آن را رد می‌کند.»


از سوی دیگر، مایک پمپئو با بیان اینکه نیروهای آمریکایی از سوریه خارج نشده‌اند، گفت: نیروهای ما هنوز در خاک سوریه هستند و خارج نشده‌اند.


وزیر خارجه آمریکا نسبت به خطر چین، روسیه و ایران هشدار داد و گفت: حساب کردن بر روسیه به عنوان شریک مورد اعتماد در خاورمیانه خردمندانه نیست.


او همچنین تصریح کرد: راه حل در سوریه سیاسی است. وی در مورد جنگجویان «داعش» در زندان‌ها نیز گفت: «ما از ایده محاکمه تروریست‌های خارجی در سوریه در کشورهایشان حمایت می‌کنیم».


ماه گذشته، پمپئو جنگ لفظی شدیدی علیه حزب کمونیست چین را تشدید کرد و گفت پکن سیاست خود را بر هژمونی کردن جامعه بین‌المللی متمرکز کرده‌است و باید با چنین رویکردی از سوی چین مقابله کرد.


از سوی دیگر چین حملات لفظی مایک پمپئو را «حمله‌ای بی‌رحمانه» توصیف کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای