پادشاه اردن از منطقه پس‌گرفته‌شده «الباقوره» بازدید کرد

پادشاه اردن از منطقه پس‌گرفته‌شده «الباقوره» بازدید کرد

اردن: الحاقیه توافق وادی عربه با اسرائیل تمدید نمی‌شود
سه شنبه, 12 نوامبر, 2019 - 18:45

ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن اعلام کرد منطقه الباقوره منطقه ای اردنی است و تحت حاکمیت این کشور قرار دارد و اسرائیل براساس توافقنامه صلح اذعان دارد که این مناطق جزء سرزمین‌های اردن هستند.

به گزارش الشرق الاوسط، روز گذشته عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه حسین بن عبدالله ولیعهد این کشور یک روز پس از اعلام پایان مهلت اجاره مناطق الباقورة و الغمر، به اسرائیل، از منطقه الباقوره بازدید کرد.

به گفته دربار پادشاهی اردن، آنها هنگام ورود به این منطقه مورد استقبال یوسف الحنیطی رئیس ستاد مشترک ارتش اردن و شماری از افسران برجسته نیروهای مسلح این کشور قرار گرفتند و در جریان اهمیت تاریخی، جغرافیایی و استراتژیک این منطقه قرار گرفتند.

پادشاه اردن پس از آن در توییتر خود نوشت: «حاکمیت اردن بر سرزمین‌های خود بالاتر از هر چیزی است».

پادشاه اردن ۱۹ آبان ماه رسماً پایان اجرای دو ضمیمه باقوره و غمر (مربوط به معاهده صلح با اسرائیل) و بازگشت این دو منطقه به حاکمیت اردن را اعلام کرد.

پس از سخنان پادشاه اردن درخصوص بازپس‌گیری مناطق باقوره و غمر پرچم این کشور توسط ارتش بر فراز این دو منطقه به اهتزاز درآمد.

اردن در ۲۱ اکتبر به اسرائیل اطلاع داد که قصد تمدید دوره اجاره مناطق الباقوره و الغمر را ندارد و این مناطق پس از ۲۵ سال به حاکمیت اردن بازگشت.

در همین حال، ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن اضافه کرد که عمان از حق قانونی خود در بازپس‌گیری الباقوره و الغمر از اسرائیل استفاده کرده‌است.

الصفدی تأکید کرد: اردن در تمدید نکردن قرارداد اجاره الحاقیه الباقوره و الغمر طبق توافق عمل کرده‌است. قرارداد نام برده حقوق ویژه‌ای به شهروندان اسرائیلی که در این منطقه کار و زندگی می‌کنند، اعطا کرده بود.

وی افزود: کشاورزان در منطقه الغمر فقط اجازه برداشت محصولات خود را دارند اما روند ورود و خروج آنها براساس قانون اردن خواهد بود. زمین‌های اجاره ای در این کشور وجود ندارد بلکه حقوق استفاده از آنها را اردن براساس توافق صلح به کشاورزان واگذار کرده‌است.

اردن و اسرائیل در سال ۱۹۹۴ پیمان صلح را امضا کردند. در این تفاهم نامه اختلافات راجع به زمین و آب حل و فصل شد و به ویژه زمین‌های اردن باقوره و غمر را به اسرائیل اجاره داد اما امسال این تفاهم نامه منقضی گردید و این اراضی به خاک اردن بازگردانده شد.

الباقوره در شمال اردن و الغمر در جنوب این کشور واقع شده و اراضی اشغالی فلسطین در اطراف آنها واقع هستند، این دو منطقه جزء اراضی وادی عربه محسوب می‌شوند.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای