عراق: صدور حکم جلب یک فرمانده نظامی و اقدام عشایر برای دفاع از معترضان

عراق: صدور حکم جلب یک فرمانده نظامی و اقدام عشایر برای دفاع از معترضان

یکشنبه, 1 دسامبر, 2019 - 10:00
درگیری میان معترضان و ماموران در بغداد (فرانس پرس)

شورای عالی قضایی عراق روز یکشنبه (اول دسامبر) گفت «کمیته تحقیق قضایی که برای بررسی رویدادهای اعتراضات در استان ذی قار تشکیل شده بود حکم جلب سپهبد جمیل الشمری را صادر و او را ممنوع الخروج کرد».
این شورا در بیانیه ای افزود «کمیته تحقیق به ریاست دادگاه تجدیدنظر ذی قار حکم جلب سپهبد جمیل الشمری را صادر و او را ممنوع الخروج کرد. او متهم است دستور شلیک به سمت معترضان در استان را صادر کرده است».
بیش از ۳۲ نفر هفته گذشته بر اثر تیراندازی مستقیم ماموران که از سوی جمیل الشمری صادر شد کشته و ۲۵۰ تن زخمی شدند.
از سوی دیگر، شاهدان عینی گفتند سران عشایر و قبایل ضمن مسلح شدن برای دفاع از معترضان و جلوگیری از تخریب تاسیسات حکومتی به میدان های تجمع رفتند. هدف ریش سفیدان قبایل جلوگیری از افزایش دامنه ناآرامی ها و درگیری با ماموران است.
شاهدان عینی به خبرگزاری آلمان گفتند «سران عشایر و قبایل بزرگ اقدام به دخالت کردند تا ناامنی در استان های ذی قار و نجف و کربلا و دیوانیه و میسان و واسط و حله و کربلا و بصره را متوقف کنند. تظاهرات ضد حکومتی با برخی موارد ناآرامی همراه است».
شاهدان عینی افزود «هر عشیره خیمه ای نصب کرده و اعضای عشیره در خیابان ها و ورودی ساختمان های دولتی و زندان ها و ورودی های استان ها مستقر شده اند تا از ورود عناصر مخرب جلوگیری کنند».
شاهدان عینی خاطر نشان کرد «اقدام عشایر با استقبال معترضان همراه بوده است. شهرهای به پا خاسته عرصه اقدامات خشونت بار مثل آتش زدن ساختمان های دولتی بوده که با خواسته معترضان مطابقت ندارد».
شاهدان عینی در استان نجف گفتند ناآرامی در استان به ویژه اطراف مرقد محمد باقر حکیم ادامه دارد. پادرمیانی روحانیون و سران عشایر برای جلوگیری از حمله به آرامگاه حکیم توسط معترضان کارساز نبوده است.
معترضان می گویند برخی از عناصر نفوذی در زیرزمین مرقد پنهان شده اند.
شاهدان افزودند «دیوار بیرونی مرقد دچار حریق شد. با وجود تیراندازی گسترده عناصر سرایا عاشورا کتابخانه و کلیه درهای بیرونی در آتش سوختند. سرایا عاشورا وابسته به عمار الحکیم یکی از رهبران شیعی بوده که مسئول حفاظت از مرقد هستند».
خیابان های منتهی به شماری از میدان های نفتی در استان بصره توسط معترضان همچنان مسدود هستند.
معترضان در بغداد خیابان ها را بستند و لاستیک خودروها را به آتش کشیدند تا از رسیدن کارمندان و دانش آموزان و دانشجویان به اداره جات و مدارس و دانشگاه ها جلوگیری کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای