​اردوغان تهدید کرد؛ پایگاه‌های اینجرلیک و کورجیک آمریکا را می‌بندم

​اردوغان تهدید کرد؛ پایگاه‌های اینجرلیک و کورجیک آمریکا را می‌بندم

دوشنبه, 16 دسامبر, 2019 - 06:45

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه تهدید کرد «در صورت لزوم» ممکن است ترکیه تصمیم به تعطیلی پایگاه‌های نظامی میزبان نیروهای آمریکایی در کشورش یعنی اینجرلیک و کورجیک بگیرد.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری آلمان، ترکیه پیش از این و در مواقع افزایش تنش میان آنکارا و واشینگتن نسبت به اقدام به تعطیلی این دو پایگاه تهدید کرده بود.

اینجیرلیک پایگاه هوایی در جنوب استان آدانا و کورجیک پایگاه راداری در شرق استان مالاتیاست.

به گزارش آناتولی، رئیس‌جمهور ترکیه مصوبه اخیر سنای آمریکا که نسل‌کشی ارامنه» در دوران عثمانی را به رسمیت شناخته را قطعنامه ای سیاسی توصیف کرد.

سنای آمریکا پنجشنبه گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرد که کشتار ارامنه در سال‌های جنگ جهانی اول از سوی دولت عثمانی را رسماً به عنوان نسل‌کشی شناسایی کرد.

ترکیه همواره اتهام نسل‌کشی را رد کرده‌است.

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین با بیان شکست روسیه و آمریکا در عمل به تعهدات خود در قبال آنکارا و عدم عقب راندن نیروهای وابسته به «یگانهای مدافع خلق» از شمال سوریه، از اقدام آنکارا در این زمینه خبر داد.

اردوغان در ادامه پس از امضای یک توافقنامه امنیتی میان ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی، از آمادگی کامل این کشور برای ارائه هرگونه پشتیبانی نظامی به دولت وفاق ملی لیبی خبر داد.

وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی اِی هابر (خبر) گفت: «ما از حقوق لیبی و ترکیه در شرق دریای مدیترانه حراست خواهیم کرد. ما بیش از همیشه آماده ارائه پشتیبانی لازم به لیبی هستیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای