گزارش آمریکایی: کشف شواهدی از دست داشتن ایران در حمله به آرامکو

گزارش آمریکایی: کشف شواهدی از دست داشتن ایران در حمله به آرامکو

جمعه, 20 دسامبر, 2019 - 22:00

آمریکا در گزارش اعلام کرد شواهد و کارشناسی‌های جدید از بقایای سلاح‌های به‌کار گرفته شده در حمله‌ به آرامکوی سعودی نشان می‌دهد که این حمله‌ها احتمالا از شمال انجام شده‌اند، به طوری که این گزارش نظریه‌های قبلی در مورد اینکه ایران پشت حمله‌ها بوده است را تایید می‌کند.

به گزارش الشرق الاوسط، رویترز که نسخه‌ای از گزارش مقدماتی آمریکا را در اختیار دارد، می‌گوید تحلیل واشنگتن این است که یکی از پهپاد‌ها قبل از اصابت به هدف از نقطه‌ای در فاصله ۲۰۰ کیلومتری در شمال غرب محل حمله عبور کرده است.

این گزارش می افزاید: این نکته در ترکیب با برد ۹۰۰ کیلومتری خودروهای هوایی بدون سرنشین ((UAV، نشان می‌دهد که این حمله به احتمال زیاد از شمال میدان بقیق انجام شده که در جریان این حمله‌ها هدف گرفته شده بود.

این گزارش همچنین می‌گوید که ایالات‌متحده موارد متعددی از شباهت بین پهپادهای استفاده شده در این حمله و پهپادهای IRN-05 UAV طراحی و ساخت ایران شناسایی کرده است. با این وجود هنوز مبدا دقیق حمله‌ها روشن نیست.

این سند می افزاید: جامعه اطلاعاتی آمریکا در حال حاضر از سیستم های تسلیحاتی بازیافت شده ای که در حملات روز ۱۴ سپتامبر به سعودی از آنها استفاده شده بود اطلاعاتی به دست نیاورده است به طور قطع منشا آن حمله را آشکار کند.

یک مقام مسئول در وزارت خارجه آمریکا نیز به رویترز گفت که اطلاعات از طبقه‌بندی خارج شده جدید شواهد بیشتری در مورد نقش ایران در حمله‌های سعودی ارایه می‌کند.

مسئولیت آن حمله را حوثی های یمن به عهده گرفتند و ایران هرگونه دخالتی در آن را رد کرده است، هرچند آمریکا، سعودی و قدرت های اروپایی ایران را مظنون اصلی آن دانسته اند.

رویترز قبلا در گزارشی به نقل از منابع مطلع مدعی شده بود که حمله‌ها از خاک ایران و پایگاه هوایی اهواز در جنوب غرب ایران انجام شده که ۶۵۰ کیلومتر با بقیق فاصله داشته دارد. به گفته منابع اطلاعاتی غربی، برخی از پهپاد‌ها قبل از برخورد با هدف از آسمان عراق و کویت عبور کرده بودند.

در این گزارش آمده بود که پهپاد‌ها برای جلوگیری از امکان شناسایی مبدا، از مسیر‌های متفاوتی به سمت هدف عبور کرده‌اند.

در جریان حمله‌های شهریورماه به تاسیسات نفتی سعودی در مدت ۱۷ دقیقه، ۱۸ پهپاد و سه موشک شلیک شده است.

همچنین حدود یک هفته پیش، سازمان ملل متحد در گزارشی گفته بود که «نمی تواند مستقلا تایید کند که موشک ها و هواپیماهای بدون سرنشین مورد استفاده در حمله به تاسیسات نفتی سعودی در ماه سپتامبر سرمنشا ایرانی» دارند.

با این حال این گزارش سازمان ملل اشاره می کند که حوثی های یمن «نشان نداده اند که سلاح هایی از نوع به کار رفته در حمله به تاسیسات آرامکو در اختیار داشته باشند و ارزیابی ها هم حاکی از این نیست که آنها چنین سلاح های در اختیار دارند.»


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای