سیستانی سناریوی سلیمانی برای تحمیل السهیل را ناکام کرد

سیستانی سناریوی سلیمانی برای تحمیل السهیل را ناکام کرد

صالح توپ «فراکسیون اکثریت» را در زمین دادگاه فدرال انداخت
جمعه, 20 دسامبر, 2019 - 22:45

در حالی که آیت الله علی سیستانی مرجع شیعیان عراق خواستار اجرای انتخابات زودهنگام در عراق شده، برهم صالح رئیس جمهور عراق با پایان یافتن مهلت قانونی انتخاب نخست وزیر، توپ «فراکسیون اکثریت» را پیش از تعویق آن تا فردا در زمین دادگاه فدرال برای تعیین جانشین عادل عبدالمهدی انداخت. 

به گزارش الشرق الاوسط، شیخ عبدالمهدی الکربلائی نماینده علی سیستانی در خطبه های امروز نماز جمعه کربلا گفت: «طبق قانون، ملت منبع و پشتوانه قوای سه گانه و مشروعیت بخش آنهاست».

 وی افزود: «بنابراین صلح آمیزترین و کوتاه ترین راه خروج از بحران کنونی و در امان ماندن از رفتن به سمت ناکجاآباد، هرج و مرج و جنگ داخلی، همانا بازگشت به ملت از طریق انتخابات زودهنگام پس از تصویب قانون عادلانه برای آن، تشکیل کمیساریای مستقل و ایجاد سازوکار نظارتی فعال بر همه مراحل آن است».

الکربلایی ادامه داد: «اما آنچه مشهود است ایجاد موانع برای تصویب قانون انتخابات تا همین لحظه و بیشترشدن اختلافات درباره برخی از مواد اصلی آن است؛ در اینجا بار دیگر بر ضرورت سرعت بخشی در تصویب آن و همچنین پاسخگویی به خواسته های رای دهندگان تاکید می کنیم».

وی با تاکید بر اینکه قانون انتخابات باید مردم و نمایندگانشان را به هم نزدیک کند، حرمت رای آنها را صیانت کند و اجازه دورزدن رای آنها را ندهد، از هرگونه قانونی مغایر با این شرایط هشدار داد، زیرا به خروج از بحران کمک نخواهد کرد.

وی همچنین خواستار تشکیل دولتی بدون جنجال و فارغ از هرگونه بحث و مجادله شد که انتخابات زودهنگام را براساس یک قانون منصفانه و تحت نظارت یک کمیسیون مستقل برگزار کند.

او گفت: در پایان امیدواریم که تاخیر در تشکیل دولت جدیدی که لازم است دولتی بدون جنجال و پاسخگوی الزامات مرحله کنونی باشد و بتواند اقتدار دولت را بازگرداند و اوضاع را آرام کند و انتخابات آتی را در فضایی آرام و به دور از عوارض جانبی مال، سلاح غیر قانونی و دخالت های خارجی برگزار کند، به طول نینجامد.

در همین رابطه، حیدر الملا عضو سابق پارلمان عراق به «الشرق الاوسط» گفت: «تا روز چهارشنبه شاهد فشارهایی از طرف ایران به رئیس جمهور برای تحمیل گزینه خود یعنی قصی السهیل پس از کسب موافقت ایاد علاوی و مقتدی صدر بودیم، اما پیام نجف شفاف بود و فحوای آن مخالفت با این گزینه است که باعث عقب نشینی آنها شد».

وی توضیح داد: «با پایان یافتن مهلت قانونی در روز پنجشنبه به نظر می رسد که این گروه ها باز هم بر ادامه مطرح کردن گزینه خود یعنی قصی السهیل علیرغم موضع مرجعیت نجف و با هدف پایان دادن به جنبش مردمی پافشاری کردند».

به گفته او، آنچه که در خطبه مرجعیت نجف در روز جمعه آمده، مواضع همه گروه های سیاسی به ویژه موافقان قصی السهیل به عنوان تنها گزینه تصدی پست نخست وزیری را دگرگون کرد، به طوری که خطبه ها بر در راس امور بودن مردم و همچنین دولت غیرجدلی تاکید کردند و به نوعی در راستای تقویت مواضع گروه های مخالف مثل الحکمه و النصر و شارژ معنوی معترضان بوده است. 

از سوی دیگر برخی از گزارش ها حاکی از فشار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس به برهم صالح و مقتدی صدر است، اما دفاتر آنها واکنشی به این خبرها نشان ندادند، در عین حال شب گذشته معترضان شعارهایی علی برهم صالح و محمد حلبوسی سردادند. 

در همین زمینه، فرات التمیمی عضو پارلمان عراق از جریان الحکمه در گفتگو با «الشرق الاوسط» معتقد است «مرجعیت دینی ویژگی های مرحله پیش رو را برای خروج از بحران از طریق اجرای انتخابات زودهنگام ترسیم کرد».

وی ادامه داد: بخش مهم خطبه های مرجعیت برگزاری انتخابات در شرایطی به دور از سلاح، پول و دخالت های خارجی است.

در همین زمینه، برهم صالح تعیین مفهوم فراکسیون اکثریت یا فراکسیون بزرگتر را به دادگاه فدرال واگذار کرد و خواستار تشریح اختیارات رئیس جمهور در پذیرش یا نفی نامزدهای گروه های در شرایط فعلی شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای