ایران برای حضور زنان در بازی‌های داخلی به فیفا تعهد داده است

ایران برای حضور زنان در بازی‌های داخلی به فیفا تعهد داده است

جمعه, 20 دسامبر, 2019 - 23:00

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه نوشت فدراسیون فوتبال ایران به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) تعهد کتبی داده که زنان اجازه حضور در ورزشگاه‌ها در بازی‌های لیگ برتر ایران را خواهند داشت.

به گزارش الشرق الاوسط، در مهرماه امسال در اقدامی بی‌سابقه، برای اولین بار پس از نزدیک به چهار دهه، تعداد معدودی از زنان به‌طور رسمی اجازه یافتند که با خرید بلیت، برای تماشای مسابقه فوتبال انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر وارد ورزشگاه آزادی شوند.

پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، از سال ۶۰ دیگر برای تماشای هیچ مسابقه فوتبالی، به زنان بلیت فروخته نشد.

فدراسیون جهانی فوتبال پس از تعیین ضرب الاجل برای نظارت بر حضور غیرگزینشی تماشاگران زن، نمایندگانی را برای نظارت بر نحوه حضور زنان در جریان دیدار تیم ملی ایران و کامبوج به ایران اعزام کرده بود.

فشارهای فیفا برای متقاعد کردن مسئولان ورزش ایران جهت اجازه حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال پس از خودسوزی و مرگ یک دختر علاقمند به فوتبال که به «دختر آبی» شهرت یافت، تشدید شد.

سحر خدایاری از هواداران تیم فوتبال استقلال تهران پس آنکه از حضور در ورزشگاه منع و با برخوردهای پلیسی و قضایی مواجه شده بود در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب دست به خودکشی زد و جان سپرد.

گفته می‌شود که علت خودسوزی «دختر آبی» احتمال مجازات حبس شش ماهه علیه وی بوده که این هوادار زن فوتبال پس از مراجعه به دادسرا از آن مطلع شده بود.

جیانی اینفانتیو رئیس فدراسیون جهانی فوتبال پس از فراهم شدن امکان حضور تماشاگران زن در دیدار تیم ملی ایران مقابل کامبوج ضمن استقبال از این اقدام از مقامات ایران خواست که این ممنوعیت را برای کلیه مسابقات فوتبال از جمله رقابت‌های داخلی لیگ لغو کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای