تلاش معترضان «الحشد» برای یورش به سفارت آمریکا در بغداد.. واکنش نیروهای حراستی

تلاش معترضان «الحشد» برای یورش به سفارت آمریکا در بغداد.. واکنش نیروهای حراستی

​با حضور الفیاض، العامری، الخزعلی و المهندس.. ده‌ها نفر از آنها زخمی شدند
سه شنبه, 31 دسامبر, 2019 - 23:30

در واکنش به بمباران آمریکا علیه مواضع «گردان‌های حزب‌الله» زیر مجموعه «الحشد الشعبی» در غرب عراق روز جمعه گذشته، گروهک‌های «الحشد» با همراهی فالح الفیاض رئیس الحشد الشعبی به منطقه حفاظت شده الخضرا یورش بردند و حصار بیرونی سفارت آمریکا را آتش زدند.

به گزارش الشرق الاوسط، در این تظاهرات هادی العامری رئیس سازمان بدر و از فرماندهان الحشد، ابو مهدی المهندس معاون الحشد الشعبی و قیس الخزعلی دبیرکل «عصائب اهل الحق» در پیشاپیش معترضان حضور داشتند.

ده‌ها نفر از معترضان پرچم‌های الحشد الشعبی و گردان‌های حزب‌الله در دست داشتند. آنها همچنین شعارهایی در محکومیت بمباران آمریکا سردادند و چادرهایی برای تحصن در مقابل ساختمان سفارت نصب کردند. آنها همچنین روی دیوارهای خارجی سفارت آمریکا نوشتند «به فرمان ملت تعطیل می‌باشد». برخی نیز شیشه‌های اولین ایستگاه ایست بازرسی را شکستند.

شاهدان عینی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که تظاهرکنندگان الحشد یک ایست بازرسی در ورودی ساختمان سفارت را به آتش کشیدند اما نتوانستند وارد ساختمان اصلی شوند، آنها با تیراندازی نیروهای حراستی سفارت مواجه شدند. معترضان در مقابل به سمت سفارت سنگ پرتاب کردند و شعار «کلا آمریکا» و «کلا ترامپ» سردادند.

 نیروهای ضد شورش عراق هم برای جلوگیری از وارد شدن به سفارت راهی آنجا شده‌اند. نیروهایی که توسط خود آمریکا آموزش داده شده بودند.

منابع امنیتی خبردادند که ده‌ها نفر از عناصر گروه‌های مسلح در پی پرتاب گاز اشک آور و بمب‌های صوتی زخمی شدند.

پس از واکنش نیروهای امنیتی عراق، نیروهای الحشد، پیکارجویان خود را به متفرق شدن دعوت کرد و با بلندگو اعلام کردند «ما پیام خود را رساندیم، لطفاً منطقه را برای جلوگیری از ریختن خون ترک کنید».

از سوی دیگر، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که «کارکنان آمریکا در امنیت هستند و هیچ گونه قانون‌شکنی انجام نشده‌است. هیچ برنامه‌ای هم برای تخلیه سفارت در بغداد در دست نیست».

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه افزود که متیو تولر سفیر آمریکا در عراق که طبق یک برنامه قبلی در مسافرت به سر می‌برد، در حال بازگشت به محل سفارت است.

در این میان، قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق در جمع تظاهرکنندگان مقابل سفارت آمریکا گفت «سفارت آمریکا در بغداد، مکان توطئه‌چینی علیه عراق است و مکان حمایت از جوکر و خرابکاران است».

وی افزود: «سفارت ایالات متحده آمریکا در منحرف کردن تظاهرات مسالمت آمیز عراق از مسیر خود نقش داشته‌است».

همزمان یاسین الیاسری وزیر کشور عراق و نجاح الشمری وزیر دفاع عراق هم به مقابل ساختمان سفارت آمریکا در بغداد ملحق شدند.

همچنین عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر دولت موقت عراق امروز (سه شنبه) در پی حمله معترضان به سفارت آمریکا در بغداد، همگان را به «متفرق شدن فوری» از جلوی سفارتخانه این کشور فراخواند. وی با تأکید بر اینکه تأمین امنیت سفارتخانه‌ها و اماکن دیپلماتیک بر عهده دولت عراق است از همه معترضان خواست در اسرع وقت از جلوی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد متفرق شوند. عبدالمهدی همچنین تأکید کرد که تعرض به سفارتخانه و اماکن دیپلماتیک با برخورد جدی نیروهای امنیتی مواجه خواهد شد و قانون شکنان به اشد مجازات خواهند رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای