دو دستگی در مجلس سنا درباره توجیهات ترامپ در خصوص ایران

دو دستگی در مجلس سنا درباره توجیهات ترامپ در خصوص ایران

پنجشنبه, 9 ژانویه, 2020 - 00:30

تلاش مقام های دولت پرزیدنت ترامپ برای متقاعد کردن سناتورهای جمهوری خواه و دموکرات در روز چهارشنبه (۸ ژانویه) در مورد کشتن قاسم سلیمانی فرمانده نظامی ایران به نتیجه نرسید.

مسئولان دولت آمریکا برای اعضای مجلس سنا درباره تهدید قریب الوقوع قاسم سلیمانی و توجیه کشتن او دلیل آوردند که گویا مثمر ثمر نبوده است.

در این راستا، زمان برگزاری جلسه رای گیری در مورد کاهش اختیارات جنگی رییس جمهور توسط سناتورهای دموکرات تعیین شد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه و مارک اسپر وزیر دفاع و ژنرال مارک میلی رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح و جینا هسپل رییس سیا و ۵۳۵ سناتور مجلس سنا در چند جلسه محرمانه شرکت کردند.

این جلسات در مورد تصمیم ترامپ به کشتن سلیمانی در عراق در حمله هوایی هفته پیش بودند.

اغلب اعضای جمهوری خواه سنا پس از این جلسات از نحوه اقدام مقام های دولت و ترامپ و شیوه ارائه اطلاعات در مورد این حمله تعریف کردند.

سناتور جیم ریش رییس کمیته روابط خارجی سنا گفت «این جلسه ها بهترین جلساتی بودند که تا کنون در آن شرکت کرده و مقام های دولت آمریکا اطلاعات را به طور شفاف و آشکار و بدون ابهام در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند».

اما سناتورهای دموکرات و دستکم دو سناتور جمهوری خواه گفتند که مقام های دولت سند و مدرکی در مورد اظهارات ترامپ و فرماندهان نظامی در خصوص تهدید قریب الوقوع سلیمانی علیه آمریکا ارائه ندادند. 

این اظهارات بیانگر دو دستگی حاد میان سناتورهای جمهوری خواه و دموکرات است.

سناتورهای منتقد عملیات نظامی آمریکا دلایل دولت آمریکا درباره قانونی بودن کشتن یک فرمانده خارجی در کشور ثالث را کافی نمی دانند.

الیوت انگل سناتور دموکرات و رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به خبرنگاران گفت «بحث اصلی این است که دولت همیشه می گفت به ما اعتماد کنید. این هم نتیجه اعتماد. من نمی دانم که باید به چه کسی اعتماد کنم و به چه کسی اعتماد نکنم. آنها مسائل را جور دیگری به ما ابلاغ می کنند و این واقعا مایه ناراحتی است».

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان نیز گفت «مجلس که از اکثریت دموکرات تشکیل شده امروز اختیارات جنگی رییس جمهور را به رای می گذارد».

او افزود «سناتورها در مورد تصمیم دولت برای انجام اقدامات جنگی علیه ایران و نبود استراتژی در این زمینه نگران هستند».

اگر این لایحه رای بیاورد قانون محدود کردن اختیارات جنگی رییس جمهور، اعزام ارتش آمریکا به ایران یا شرکت در اقدامات جنگی علیه ایران ممنوع می شود؛ مگر اینکه مجلس سنا شرایط جنگی اعلام کند یا اینکه قانون جنگ با جمهوری اسلامی را تصویب کند.

*انتقام

جلسات محرمانه مقام های آمریکایی به دنبال حمله موشکی ایران به دو پایگاه نظامی آمریکا در عراق در واکنش به کشتن سلیمانی برگزار شدند.

ترامپ روز چهارشنبه در اظهاراتی که از تلویزیون ملی آمریکا پخش شد با لحن تا اندازه ای نرم گفت «ایران پس از پرتاب چند موشک بالستیک «عقب نشینی» کرد».

اظهارات تازه ترامپ امیدها به کاهش تنش از سوی ایران و آمریکا را افزایش داده است.

پیش بینی می شود لایحه کاهش اختیارات جنگی رییس جمهور به راحتی در مجلس نمایندگان رای بیاورد اما تصویب آن در سنا با اکثریت جمهوری خواه دشوارتر خواهد بود.

سناتور روی بلانت عضو کمیته اطلاعات سنا گفت «سلیمانی مغز متفکر شماره یک تروریسم بود».

او افزود «ترامپ با کشتن سلیمانی پیام محکم و مهمی به دشمنان و دوستان آمریکا در مورد توانایی پرزیدنت برای گرفتن تصمیمات دشوار داد».

مایک لی سناتور جمهوری خواه گفت «این بدترین جلسه در نه سال حضورش در سنا دستکم درباره مسائل نظامی بود. من به کاهش اختیارات جنگی رییس جمهور رای می دهم».

او افزود «مقام های دولت آمریکا گویا می خواستند اینطور القا کنند که بحث نکنید و درباره مناسب بودن یا نبودن اقدام نظامی علیه ایران گفتگو نکنید تا ایران گستاخ تر نشود».


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای