«دزد بغداد»؛ پروفروش ترین فیلم قاهره در اولین روزهای اکران

«دزد بغداد»؛ پروفروش ترین فیلم قاهره در اولین روزهای اکران

فروش یک میلیون پوندی ظرف چند ساعت
چهارشنبه, 29 ژانویه, 2020 - 08:15
قاهره: احمد فاروق

فيلم «دزد بغداد» در عرض چند ساعت پس از اکران در سینماهای مصر پروفروش ترین  فیلم در قاهره شد. این فیلم روز چهارشنبه (22 ژانویه) در قالب «فیلم های دوره میان ترم مدارس» روی پرده رفت و بیش از یک میلیون پوند مصر فروش داشته است.

این فیلم پرفروش تر از «فلوس» است. «فلوس» با بازیگری تامر حسنی در اواخر دسامبر روی پرده سینماها رفت و تا کنون پرفروش ترین فیلم در مصر بود. 

«دزد بغداد» دهمین فیلم سینمایی محمد امام است. او در کودکی در یک فیلم سینمایی در 1990 بازی کرد که عادل امام –پدر محمد امام- در نقش اول ظاهر شد. 

محمد امام در سال 2009 در فیلم های «البیه الرومانسی» و در 2015 در «کاپیتان مصر» در نقش اول ظاهر شد. «کاپیتان مصر» 19 میلیون پوند مصر فروش داشت. 

او در سال 2016 نیز در نقش اول فیلم «جحیم فی الهند» بازی کرد که 32 میلیون پوند مصر فروش داشت. 

فروش فیلم «لیله هنا و سرور» با بازیگری محمد امام در 2018 به 35 میلیون پوند رسید. 

احمد شوقی منتقد سینما درباره جنبه هنری «دزد بغداد» به الشرق الاوسط گفت «روی این فیلم بسیار کار شده. اما معماهای فیلم خیلی ساده هستند».

او افزود «در صحنه های اکشن فیلم مبالغه شده و حرکات غیر ضروری در فیلم به تصویر کشیده شده است. هر چند تهیه کنندگان فیلم قصد داشتند که مخاطب را جذب کنند اما مبالغه از لحاظ فنی به ضرر فیلم تمام شده است». 

شوقی درباره اینکه فیلم در اولین روز پرفروش ترین فیلم پرده سینماها شد افزود «اگرچه فیلم خالی از ایراد نیست اما تصور می کنم فروش بالایی داشته باشد. بازیگران محبوب نقش اول  این فیلم هستند. محمد امام –بازیگر محبوب- قهرمان فیلم است. محمد امام به تدریج پیشرفت کرد و فیلم هایش موفق هستند. اگرچه در صحنه های اکشن مبالغه صورت گرفته اما گاهی این مبالغه مخاطبان را بیشتر جذب می کند».

«دزد بغداد» فیلم کمدی ماجراجویی است. بازیگران فیلم به دنبال حل معمای مقبره «اسکندر بزرگ» هستند.

کاربران شبکه های اجتماعی از این فیلم تعریف کردند. سکانس های اکشن و سکانس هایی که زیر آب گرفته شده و پریدن محمد امام و امینه خلیل از هواپیما مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. 

فیلم در 100 سالن سینمای مصر روی پرده رفت و از 29 ژانویه در 200 سالن سینمای کشورهای عربی به نمایش گذاشته می شود.

احمد خالد موسی کارگردان فیلم به الشرق الاوسط گفت «دزد بغداد فیلم کمدی ماجراجویی است. همه عوامل موفقیت در این فیلم وجود دارد. هدف دست اندرکاران فیلم این است که مخاطبان از آن لذت ببرند».

او گفت «معماهای مطرح شده در فیلم چندان پیچیده نیستند تا مخاطبان از هر رده سنی از آن لذت ببرند. مخاطبان فیلم همه رده های سنی اعم از کودکان و جوانان و بزرگسالان هستند».

احمد خاطر نشان کرد «خانواده ها نیز مخاطبان فیلم هستند. از این رو، فیلم صحنه های خشونت بار ندارد. حالا درست است فیلم پر از اکشن و تعقیب و گریز است اما حتی یک قطره خون در آن نمی بینیم. اعضای خانواده می توانند با هم به سینما بروند و این فیلم را تماشا کنند».

او یادآور شد «فیلمبرداری برخی سکانس ها واقعا دشوار بود و به همین خاطر یکسال طول کشید. بازی در زیر آب دشوارترین سکانس برای بازیگران و فیلمبرداران بود.  سکانس مقبره از طریق فناوری  گرافیک انجام شد که در سینمای مصر بی سابقه است».

موسی گفت که برای مشاهده این فیلم به سینما می رود البته بدون اینکه مخاطبان او را بشناسند. 

او افزود «می خواهیم ببینم مردم از فیلم خوششان آمده یا نه. همچنین کامنت های کاربران شبکه های اجتماعی درباره فیلم را دنبال می کنم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای