اولین برخورد نظام سوریه با گشت‌های آمریکایی

اولین برخورد نظام سوریه با گشت‌های آمریکایی

میانجیگری روسیه در شرق الفرات.. رد و بدل شدن اتهامات میان مسکو و آنکارا دربارهٔ ادلب
پنجشنبه, 13 فوریه, 2020 - 10:45
واشنگتن: إیلی یوسف - مسکو: رائد جبر - آنکارا: سعید عبد الرازق

در اولین برخورد نیروهای نظام سوریه با یک گشت آمریکایی، ائتلاف بین‌المللی مقابله با داعش به رهبری آمریکا از مورد هدف قرارگرفتن سربازان آمریکایی توسط نیروهای طرفدار دمشق خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، مایلز کاگینز سخنگوی ائتلاف بین‌المللی در این باره گفت «نیروهای ائتلاف در نزدیکی ایست بازرسی ارتش طرفدار نظام سوریه در قامشلی در حال گشت زنی بودند. نیروهای ائتلاف بارها و بارها سعی کرده‌اند از تنش با نیروهای ارتش سوریه ممانعت به عمل آورده‌اند اما نیروهای گشتی در معرض حملاتی با سلاح‌های سبک از سوی افرادی ناشناس قرار گرفتند که منجر شد در دفاع از خود به آن پاسخ دهند».

کاگینز اشاره کرد «پس از آن تنش پایان یافت و نیروهای گشتی به سلامت به پایگاه‌هایشان بازگشتند».

دیده‌بان حقوق بشر سوریه در این باره گزارش داد «یکی از نیروهای ارتش سوریه طی درگیری‌های رخ داده با گشتی آمریکایی در نزدیکی روستای خربه عمو از توابع شهر قامشلی واقع در شمال استان حسکه کشته شد».

در این میان، یک گشتی روس برای میانجیگری میان آمریکایی‌ها و سوری‌ها وارد عمل شد.

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه چهارشنبه ۱۲ فوریه/ ۲۳ بهمن در سخنانی در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه گفت: «اگر نیروهای ما در پست‌های دیدبانی یا هر جای دیگری در سوریه کوچک‌ترین آسیبی ببینند، من در اینجا و بدین وسیله اعلام می‌کنم نیروهای رژیم سوریه را هر جا که باشند، بدون پایبندی به توافق سوچی هدف می‌گیریم».

دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه روز سه‌شنبه گفت «اوضاع ادلب باید بر اساس توافقنامه‌های «سوچی» حل و فصل شود. هرگونه فعالیت تروریستی علیه نیروی مسلح سوریه و تأسیسات روسیه باید سرکوب شود».

در این میان، وزارت دفاع روسیه، ترکیه عامل تشدید بحران ادلب دانست و گفت بحران ادلب در پی عدم عمل ترکیه به تعهداتش در خصوص جداکردن معارضان میانه‌رو از تروریست‌ها رخ داده‌است.

دولت سوریه نیز در واکنش به تهدید اخیر اردوغان که گفته بود نیروهای این کشور سربازان سوریه را در هر کجا که باشند هدف قرار می‌دهند، اعلام کرد اردوغان از واقعیت جدا شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای