جولان كرونا در كشورهاى عربي؛ قرنطينه ادامه دارد

جولان كرونا در كشورهاى عربي؛ قرنطينه ادامه دارد

پنجشنبه, 26 مارس, 2020 - 01:45
لندن: الشرق الاوسط

ویروس کرونا در کشورهای عربی همچنان جولان می دهد. در مقابل دولت‌های عربی برای مقابله با شیوع این بیماری دست به اقدامات پیشگیرانه زده و تنبیهاتی را برای خاطیان و ناقضان مقررات و قوانین وضع شده، درنظر گرفتند.


- امارات؛ ثبت ۸۵ مورد جدید

در کشور امارات شمار کل مبتلایان ۳۳۳ مورد ثبت شده‌است. بنا به اعلام مقامات امارات متحده عربی، آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور با شناسایی ۵۰ مورد جدید به ۲۴۸ نفر رسیده و ۴۵ تن نیز بر اثر آن جان باختند.

فریده الحوسنی سخنگوی رسمی وزارت بهداشت امارات از ثبت ۵۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا و در عین حال از بهبود یافتن چهار نفر دیگر خبر داد.

در همین راستا وزارت بهداشت امارات اعلام کرد که به مردم این اجازه داده می‌شود تا در طول ۲۴ ساعت به مغازهای مواد غذایی، بقالی‌ها، سوپر مارکت‌ها و داروخانه‌ها مراجعه و مواد مورد نیاز خود را خریداری کنند البته به شرط اینکه فاصله لازم را رعایت کنند و از شلوغی بیش از حد در مغازه‌ها خودداری شود.


- کویت؛ بهبودی ۴۳ مورد

وزارت بهداشت کویت از ثبت ۴ مورد جدید ابتلا به کرونا در این کشور ظرف ۲۴ ساعت گذشته خبرداد.

باسل الصباح وزیر بهداشت کویت نیز از افزایش شمار کل مبتلایان به ۱۹۵ نفر و بهبودی ۴۳ مورد کرونایی خبر داد.

در کویت همچنان قانون منع آمد و شد شبانه وضع است و مدارس و دانشگاه‌ها برای چهار ماه تعطیل اعلام شده‌اند.

پارلمان کویت نیز روز سه شنبه با تصویب قانونی اعلام کرد که هر کس از روی عمد موجب انتقال ویروس کرونا شود یا تدابیر احتیاطی برای پیشگیری از شیوع این ویروس را نقض کند، ضمن پرداخت جریمه حداقل ۳۰ هزار دیناری، مجازاتی تا ۱۰ سال حبس در انتظارش است.

همچنین افرادی که با اقدامات و تدابیر دولت برای مقابله با کرونا مخالفت و آن را نقض می‌کنند متحمل دستکم ۶ ماه حبس و پرداخت ۱۰ هزار دینار یا یکی از این دو مجازات می‌شوند.


- مصر؛ یک مورد فوتی

هاله زاید وزیر بهداشت مصر از ثبت ۴۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد و گفت با احتساب این آمار شمار کل مبتلایان به این ویروس در مصر به ۴۴۲ نفر می‌رسد.

به گفته او با فوت یک نفر دیگر از مبتلایان به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در مصر شمار کل جان باختگان به ۲۱ نفر رسیده‌است.

مصطفی مدبولی نخست‌وزیر مصر روز سه شنبه اعلام کرد که در راستای تدبیر پیشگیرانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا از امروز چهارشنبه قانون منع آمد و شد شبانه از ساعت شش عصر تا شش صبح به مدت دو هفته برگزار می‌شود.

حرکت همه وسائل نقلیه عمومی هم در مصر متوقف شده و همه مغازه‌ها از ساعت پنج عصر تا هفت صبح تعطیل هستند. همه مکان‌های تفریحی، باشگاه‌های ورزشی و رستوران‌ها هم برای مدت دو هفته تعطیل است. مدارس و دانشگاه‌ها هم که تا ۲۹ مارس تعطیل اعلام شده برای دو هفته دیگر تعطیل اعلام شد.

تعداد کارمندان بخش‌های دولتی و خصوصی به غیر از بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و کارکنان حوزه رسانه هم برای مدت ۱۵ روز به نصف یا کم‌تر کاهش یافته‌است.

نخست‌وزیر مصر همچنین تاکیدکرد که متخلفان از این تصمیم‌های دولت با مجازات پرداخت غرامت تا سقف ۴۰۰ پوند و حتی حبس رو به رو می‌شوند.


- اردن؛ کاهش قوانین سفت و سخت

سعد جابر وزیر بهداشت اردن نیز از ابتلای ۲۶ نفر دیگر به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته و افزایش آمار مبتلایان به ۱۵۳ تن خبر داد.

مقامات اردنی گفته‌اند هر شهروندی موارد تخلف را مشاهده کرد، باید سریعاً به مراجع ذی‌صلاح گزارش دهند؛ چرا که تخطی از مقررات و قوانین، جان شهروندان را به خطر خواهد انداخت.

عمر الرزاز نخست‌وزیر اردن در پیامی به مردم اجازه داد که برای خرید کردن به صورت پیاده به مغازها و بقالی‌های و داروخانه‌های اطراف خود مراجعه کنند و کالاهای ضروری مورد نیاز را تهیه کنند.

طبق اعلام نخست‌وزیر مردم تنها از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر می‌توانند که از خانه‌ها بیرون بیایند و بعد از آن قانون منع تردد وجود دارد.


- الجزایر؛ ثبت ۳۴ ابتلای جدید

ا ثبت ۳۴ ابتلای جدید به ویروس کرونا در الجزایر شمار مبتلایان به این ویروس به ۲۶۴ نفر در این کشور افزایش پیدا کرد.

در یک روز اخیر در الجزایر دو نفر هم به خاطر ویروس جان خود را از دست داده‌اند که یکی از آنها ۷۲ سال سن دارد و دیگری هم ۷۵ ساله است.

در پایتخت هم قانون منع عبور و مرور از ساعت ۱۸ تا ۶ صبح وضع شده‌است و همه مغازها و امکان تفریحی و ورزشی و فرهنگی تعطیل شده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای