«اولین آزمون» جانشین سلیمانی در عراق

«اولین آزمون» جانشین سلیمانی در عراق

ترامپ: ایران و گروه های نیابتی «بهای سنگینی» خواهند پرداخت
پنجشنبه, 2 آوریل, 2020 - 19:30
بغداد: حمزه مصطفی – واشنگتن: الشرق الاوسط

«اولین آزمون» اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس برای ابراز توانمندی و نفوذش آغاز شد. قاآنی روز چهارشنبه (اول آوریل) با رهبران گروه های شیعی و برهم صالح رییس جمهور عراق دیدار کرد. هدف این گفتگوها مشخص شدن تکلیف کابینه ناتمام عراق بود. حالا این سوال مطرح می شود که آیا قاآنی به اندازه سلفش قاسم سلیمانی از قدرت و نفوذ گسترده در عراق برخوردار است؟

چهار مقام عراقی روز چهارشنبه به آسوشیتد پرس گفتند گزارش های منتشر شده درباره سفر قاآنی به عراق در شامگاه دوشنبه درست است. او در این سفر برای ایجاد دیدگاه مشترک بین رهبران سیاسی شیعی درباره عدنان الزرفی و تشکیل کابینه توسط او تلاش می کند.

در این راستا، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا گفت «اگر رژیم ایران یا گروه های نیابتی اقدامی علیه آمریکا در عراق بکنند بهای سنگینی خواهند پرداخت».

این اظهارات در حالی مطرح شده که حکومت ایران درباره «عواقب فاجعه بار» استقرار سامانه پاتریوت در برخی پایگاه های آمریکا در منطقه هشدار داد.

ساعاتی پس از اظهارات مقام های ایرانی ترامپ با انتشار توییت گفت «با توجه به برخی اطلاعات ایران یا گروه های نیابتی رژیم برای حمله به نیروها یا منافع آمریکا در عراق برنامه ریزی می کنند. اگر ایران دست به این کار بزند بهای بسیار سنگینی پرداخت خواهد کرد».

دولت ترامپ گزارش های منتشر شده درباره استقرار سامانه پاتریوت در عراق را تایید کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای