آلمان سازمان "حزب الله" لبنان را تروريستی اعلام کرد

آلمان سازمان "حزب الله" لبنان را تروريستی اعلام کرد

پنجشنبه, 30 آوریل, 2020 - 14:45
برلین: الشرق الاوسط

وزارت کشور آلمان سازمان حزب الله لبنان وابسته به جمهوری اسلامی ایران را به لیست سیاه سازمان‌های تروریستی افزود و تمامی فعالیت‌های آن را ممنوع کرد. 

 هورست زیهوفر وزیر کشور روز پنجشبه (۳۰ آوریل) ممنوعیت فعالیت‌های "حزب الله" لبنان  را اعلام کرده است.

این خبر در آغاز در روزنامه بیلد منتشر شد.

گروه "حزب الله" لبنان در سال ۱۹۸۲ تاسیس شد. این گروه مورد حمایت جامعه شیعیان لبنان قرار دارد. "حزب الله" لبنان به دست داشتن در حمله های متعددی علیه اسرائیل متهم است.

پلیس آلمان در سحرگاه روز پنجشنبه (۳۰ آوریل) به چهار مسجد و تاسیسات که به احتمال زیاد زیر نظر "حزب الله" هستند یورش برد. این چهار مسجد در برلین و دورتموند و مونستر و بریمن هستند.

سازمان اطلاعات داخلی آلمان گفت حدود ۱۰۵۰ عضو و هوادار "حزب الله" لبنان در کشور وجود دارند اما مقام های امنیتی می گویند که آنها در آلمان سازمان یافته نیستند و فعالیت های غیر رسمی مثل جمع آوری پول انجام می دهند.


وزارت کشور آلمان روز پنجشنبه (۳۰ آوریل) گفت «کلیه فعالیت های گروه مورد حمایت ایران -حزب الله لبنان- در آلمان ممنوع شد. این گروه در فهرست تروریسم قرار گرفت».

اسرائیل و آمریکا در تحریم حزب الله در آلمان نقش داشتند. دولت آلمان پیشتر بازوی سیاسی و بازوی نظامی "حزب الله" را از یکدیگر تفکیک می کرد.

بازوی نظامی "حزب الله" لبنان در کنار بشار اسد رییس جمهور سوریه در حال پیکار هستند.

سخنگوی وزارت کشور آلمان خاطر نشان کرد «اگر قانون در کشور حاکم باشد می توان بحران ها را اداره کرد».

گروه شیعی و مسلح حزب الله لبنان در فهرست گروه های تروریستی آمریکا قرار دارد.

حزب الله لبنان از دولت کنونی در لبنان و نخست وزیر حسان دیاب حمایت می کند.

حسان دیاب در ماه ژانویه به مقام نخست وزیری تعیین شد.

گروه های یهودی از معرفی "حزب الله" لبنان به عنوان گروه تروریستی استقبال و از آن به عنوان اقدام بسیار مهم یاد کردند.

دیوید هریس مدیر اجرایی کمیته یهودیان آمریکا گفت «ما مدت ها پیش منتظر این اقدام مهم آلمان بودیم و از آن استقبال می کنیم».

هریس خاطر نشان کرد «امیدواریم که دیگر کشورهای اروپایی نیز به آلمان نگاه کنند و درباره ماهیت حزب الله به همین نتیجه برسند».


بازوی نظامی حزب الله لبنان در فهرست تروریسم اتحادیه اروپا است. بازوی سیاسی این گروه به عنوان موسسه تروریستی معرفی نشده است.

پارلمان آلمان در دسامبر لایحه ای تصویب کرد که بر مبنای آن دولت آنگلا مرکل کلیه فعالیت های "حزب الله" لبنان در خاک کشور را ممنوع اعلام کند. پارلمان در آن زمان دلیل این اقدام را فعالیت های تروریستی "حزب الله" به ویژه در سوریه اعلام کرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر پارسال به برلین گفت امیدوار است که آلمان نیز مثل انگلیس فعالیت های گروه "حزب الله" را ممنوع کند.

پارلمان انگلیس طرح تروریستی بودن "حزب الله" را در فوریه پارسال تصویب کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای