مروری بر مطبوعات ایران: این گوی و این میدان... بی‌تفاوتی مجلس تک‌‌صدا به دولت

مروری بر مطبوعات ایران: این گوی و این میدان... بی‌تفاوتی مجلس تک‌‌صدا به دولت

پنجشنبه, 28 مه, 2020 - 11:15
لندن: الشرق الاوسط

مجلس یازدهم ایران آغاز به کار کرد؛ مجلسی که در اولین روز کاریش تأکید کرد که قرار است با یکپارچگی پشت سر رهبر ایران بایستد. روزنامه‌های ایران نیز در شماره روز پنجشنبه ۸ خرداد به افتتاح مجلس جدید و حواشی آن پرداختند.

 روزنامه ایران سرخوشانه تیتر زده‌است «دوران پیوند و پیروزی» اما روزنامه آفتاب یزد در این باره با این تیتر نظری دیگری دارد: «دست دوستی دولت بی‌تفاوتی مجلس». روزنامه جوان از زبان نمایندگان مجلس تیتر زده‌است «نه وکیل الدوله ایم نه معاند الدوله». روزنامه ابتکار با این تیتر نظرش را دربارهٔ دوره یازدهم مجلس گفته‌است: «آغاز مجلس تک صدایی». روزنامه آرمان از «اولین تقابل احمدی نژادی‌ها با قالیباف» نوشته‌است.


- از هشدار کیهان تا چمدان پول جوان

روزنامه کیهان در اخبار ویژه خود آورده‌است که «پدرخوانده‌های خارج از مجلس فراکسیون امید را اداره می‌کردند».

این روزنامه همچنین به نمایندگان جدید هشدار داده که از نماینده‌های فاسد دوره قبل عبرت بگیرند و نوشته: «همان نماینده‌ای که در اوج آشفتگی بازار خودرو، به نمایندگی از زن و شوهر مفسد اقتصادی و مشهور به سلاطین خودرو با خودروسازان لابی کرده و به آنها فشار می‌آورد که هرچه زودتر ۶ هزار و ۷۰۰ خودرو به آنها تحویل شود و به‌دلیل مشارکت در این فساد خودرویی به همراه نماینده‌ای دیگر به ۶۱ ماه حبس نیز محکوم شد».

روزنامه جوان نیز با اشاره به فساد مالی و اخلاقی نمایندگان رد صلاحیت شده دوره قبلی، به نقل یک نماینده سابق رد صلاحیت شده گزارش داده‌است: «این مجلس ساختار قانونگذاری ندارد! بروید از زعمای همین مجلس دهم بپرسید که راه ورود به مجلس، چمدان پول است! در چنین مجلسی نمی‌شود کار کرد! نمی‌شود مؤثر بود! نمی‌شود قانونگذاری کرد!»


- از طعنه اعتماد تا حواشی شرق

از سوی دیگر، روزنامه اعتماد در گزارشی گفته که کسانی که تفاوت میان فراکسیون و کمیسیون را نمی‌دانستند، بر کرسی‌های سبز ساختمان هرمی شکل میدان بهارستان تکیه زدند.

روزنامه شرق نیز در گزارشی از حواشی جلسه افتتاحیه مجلس نوشته: «گویا غیر از تونل ضدعفونی که میهمانان و نمایندگان برای رسیدن به صحن مجلس از آن عبور کردند، آزمایش کرونا هم از همه گرفته شده بود. برگزاری افتتاحیه با روال معمول اما ممکن نبود. مراسم حضور در حرم آیت الله خمینی طبق دستور ستاد ملی مقابله با کرونا به هم خورد. این را سیدرضا تقوی رئیس سنی مجلس گفت. هرچند ۲۶۸ نماینده حاضر در صحن برخلاف هشدارها گرد هم می‌آمدند و گرم گفت‌وگو می‌شدند».

این روزنامه همچنین آورده‌است: «دیروز مصاحبه میرسلیم دیگر کاندیدای بالقوه ریاست با یکی از شبکه‌های فارسی‌زبان (بی‌بی‌سی) حاشیه‌های زیادی برایش به همراه داشت و او را در نهایت به عذرخواهی واداشت».


- از مصاحبه با بی‌بی‌سی در ابتکار تا چرت ظریف در آفتاب یزد

روزنامه ابتکار دربارهٔ مصاحبه میرسلیم با بی‌بی‌سی با علی مجتهدزاده وکیل دادگستری نزدیک به اصلاح‌طلبان مصاحبه کرده و نوشته‌است: «ظاهراً منع قانونی در‫خصوص مصاحبه با رسانه فارسی‫زبان وجود ندارد، اما ریشه برخوردهای بسیاری مصاحبه بوده، حالا که میرسلیم از نمایندگان سرشناس و گزینه ریاست مجلس انقلابی با بی‌بی‌سی مصاحبه کرده‌است اگر عمل مسئولان را هم ملاک بدانیم این عمل نباید برای کسی مشکل‌ساز شود».

روزنامه آفتاب یزد اما از غیبت شخصیت‌ها و مقامات ایران در مراسم گفته‌است و نوشته: «اگرچه رسم است که در ایام مجلس از بسیاری از مقامات لشکری و کشوری وهمینطور نمایندگان مذاهب و اقوام مختلف دعوت می‌شود اما اینبار اثری از آن‌ها نبود در حالی که گفته می‌شد این موضوع به واسطه کروناست اما بازهم می‌شد چهره‌های ویژه‌ای در این مجلس را به خوبی دید از جمله، صلاح زواوی سفیر فلسطین در تهران».

این روزنامه در ادامه از چرت زدن محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مراسم نیز نوشته‌است: «از دیگر نمایش‌های به ثبت رسیده و البته عجیب دیروز مجلس که برای خیلی‌ها در تلویزیون غیرمنتظره بود خواب عمیق محمد جواد ظریف درافتتاحیه مجلس یازدهم به‌شمار می‌آید که برای لحظاتی به‌طور اتفاقی دیده شد و البته همین موضوع کافی بود تا حضور وزیر خارجه ایران بدین نحو در شبکه‌های اجتماعی به سخره گرفته شود».

به گفته گزارشگر: «رفتار نمایندگان و ایجاد همهمه آن‌ها درست از زمانی که رئیس‌جمهور حسن روحانی شروع به سخنرانی کرد از دید برخی به این معنا تلقی می‌شد که ظاهراً عده‌ای اصلاً ازاین که امروز او در این افتتاحیه حضور دارد خرسند نیستند و با این کار به نوعی برای وی خط و نشان می‌کشند».


- از اذعان اصلاحات تا چالش‌های آرمان ملی

روزنامه صدای اصلاحات نیز با حسینعلی شهریاری نماینده سابق زاهدان مصاحبه کرده و او به ناکارآمدی مجلس دهم اذعان کرده و گفته‌است «نتوانستیم برای معیشت و اشتغال مردم کاری کنیم».

آرمان ملی نوشته: از مسئله کرونا و تأثیرات آن بر جامعه گرفته تا ماجرای انتخاب هیئت رئیسه و رئیس مجلس هر کدام به‌نحوی بر مجلس یازدهم و عملکردش پیش از آغاز تأثیر گذاشته‌است.

این روزنامه همچنین به نقل از داریوش قنبری فعال سیاسی اصلاح طلب، از «پشتوانه اجتماعی شکننده مجلس یازدهم» گفته‌است. وی احتمال داده در مجلس آینده برخی از اصولگرایان شکل اپوزیسیونی به خود بگیرند و رویکرد اصلاح‌طلبانه در مواجهه با مشکلات کشور در پیش بگیرند.

قنبری سایه اپیدمی کرونا بر کشور، نداشتن چشم‌اندازی برای برداشتن تحریم هاو فضای ناامیدی در جامعه را مهمترین چالش‌های پیش روی این مجلس می‌داند و می‌گوید که حل آنها از توانایی اصولگرایان خارج است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای