ابها در آغوش «جاکاراندا»؛ آغاز زیباسازی خیابان های شرق سعودی

ابها در آغوش «جاکاراندا»؛ آغاز زیباسازی خیابان های شرق سعودی

کاشت درخت جاکاراندا در مناطق دیگر بررسی می شود
شنبه, 6 ژوئن, 2020 - 22:00
درختان جاکاراندا در خیابان های شهر ابها قد علم کردند (واس)
الدمام: ایمان الخطاف

درختان جاکاراندا (نورا) در شهر ابها سعودی جلوه گر و باعث زیبا شدن مظهر شهر شدند. شاخه های پرشکوفه بنفش و ارغوانی رنگ و معطر خیابان های ابها را در آغوش گرفتند. هفته جاری پروژه کاشت درختان جاکاراندا برای اولین بار در منطقه الشرقیه آغاز شد تا در تنوع پوشش گیاهی منطقه سهیم باشد. آیا کاشت درخت جاکاراندا در مناطق دیگر سعودی نیز انجام خواهد شد؟

دکتر ابراهیم عارف استاد سابق جنگلداری دانشگاه ملک سعودی در ریاض گفت «از لحاظ معیارهای بین المللی به بار نشستن درختان ۵ تا ۱۰ سال طول می کشد. اگر نهالی را بکاریم شاید سال اول یا دوم شکوفه بدهد اما وقتی ریشه به عمق خاک با املاح فراوان می رسد یا اینکه هوا خیلی گرم یا خیلی مرطوب یا خیلی سرد باشد درخت دچار رشد ناقص و رنگ پریدگی و مرگ زودرس می شود».

عارف در گفتگو با الشرق الاوسط افزود «شاهد وجود درختان کهنسال با قدمت بیش از ۱۰۰ سال در پارک های آمریکا هستیم. آنها در محیط طبیعی مناسب رشد کرده اند».

او درباره درخت جاکاراندا توضیح داد «جاکاراندا درخت بومی مناطق گرمسیری است و انواع فراوانی دارد».

او به اقدام نادرست کاشت کنوکارپوس در سعودی اشاره کرد و افزود «کشت نهال کنوکارپوس در همه شهرها حتی در مناطق سردسیری انجام شد. این درخت همیشه سبز مناطق گرمسیری است و خاک شور را تحمل می کند. اما کاشت آن در دمام و جده و الاحساء و ریاض اشتباه بود. خانه ها و مخازن و شبکه تلفن تخریب شدند».

عارف که تجربه بیش از ۴۰ ساله در جنگل شناسی دارد گفت «کاشت جاکاراندا در منطقه الشرقیه اشتباه است. جاکاراندا در عسیر کشت شد. به رغم اینکه برگ هایش ریخت و کج رشد کرد اما به علت آب و هوای معتدل و خاک و آب مناسب شهر ابها دوام آورد. کشت جاکاراندا در منطقه الشرقیه و جده و در کل شهرهای ساحلی به دلیل شوری خاک جواب نمی دهد». دکتر خالد الفهید کارشناس و مشاور کشاورزی تصریح کرد «فعالیت های ویژه ای برای احیای محیط زیست در شهرهای سعودی انجام می شود. هر منطقه ای ویژگی نسبی خاصی دارد. از این رو، پوشش گیاهی و درختان مختلفی در شهرهای گوناگون وجود دارد».

الفهید درباره جاکاراندا به الشرق الاوسط گفت «این درخت زیبا بومی آمریکای جنوبی است و طول آن بیش از ده متر است».

او افزود «درخت جاکاراندا را از طریق بذر تکثیر می کنند. اگر آبیاری منظم انجام شود و خاک حاصلخیز باشد پربار می شود. این درخت پس از باران یا در آب و هوای مه آلود بوی خوش و معطر می دهد و در کشورهای بسیاری به مظهر زیبایی تبدیل شده است».

محمد الصفیان سخنگوی شهرداری منطقه الشرقیه گفت «تقویت و تنوع پوشش گیاهی هدف اصلی کشت جاکاراندا در این منظقه است. این درختان، زیبا و منبع اکسیژن و جذب کننده گردشگر هستند». الصفیان افزود «کشت جاکاراندا از نوعی انجام شد که متناسب با زیستگاه بومی همیشه سبز باشد. این درختان تنها به آبیاری کم نیاز دارند و به زیرساخت ساختمان ها آسیب وارد نمی کنند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای