سوئیس پرونده ترور یک معارض ایرانی در این کشور را می‌بندد

سوئیس پرونده ترور یک معارض ایرانی در این کشور را می‌بندد

چهارشنبه, 10 ژوئن, 2020 - 20:30
ژنو: الشرق الاوسط

خبرگزاری فرانسه بر اساس مکاتبات مقامات قضایی سوئیس گزارش داد که دادستانی این کشور قصد دارد پرونده ترور یک معارض حکومت ایران در سال ۱۳۶۹ در این کشور با ۱۴ مظنون را مختومه اعلام کند.

کاظم رجوی استاد حقوق دانشگاه ژنو و از چهره‌های مخالف حکومت ایران در روز ۲۴ آوریل سال ۱۹۹۰ (۴ اردیبهشت ۱۳۶۹) در روستای کوپه در حومه ژنو در ماشینش به قتل رسید.

سوئیس در آن زمان فرضیه دست داشتن حکومت ایران در این ترور را مطرح کرد و مدتی بعد فهرستی از ۱۳ ایرانی مظنون به برنامه‌ریزی و دست داشتن در آن را ارائه کرد.

این پرونده در ادامه به صدور حکم جلب بین‌المللی علی فلاحیان وزیر اسبق اطلاعات ایران، در سال ۲۰۰۶ به اتهام قتل انجامید.

اما با این حال دفتر دادستانی کانتون وو، ناحیه‌ای در غرب سوئیس، در نامه‌ای به تاریخ ۲۹ مه به وکیل خانواده رجوی اعلام کرد که تحقیقات به زودی متوقف و پرونده بسته خواهد شد.

دادستان کل کانتون وو در پاسخ به سؤال خبرگزاری فرانسه، دربارهٔ این پرونده به‌طور خاص اظهار نظر نکرده اما گفته‌است که زمان مشخص شده برای رسیدگی به پرونده‌ها در قانون مرور زمان در سوئیس، به جز برای پرونده‌های بسیار فوق‌العاده مانند نسل‌کشی، ۳۰ سال است و «قابل تمدید نیست».

گروه «شورای ملی مقاومت ایران» نسبت به این تصمیم دادستانی سوئیس به شدت ابراز نارضایتی کرده و آن را محکوم کرده‌است.

این شورا که از زمان اختفای مسعود رجوی برادر کاظم رجوی در سال ۲۰۰۳ توسط مریم رجوی اداره می‌شود، همچنین خواستار صدور حکم جلب بین‌المللی حسن روحانی و علی خامنه‌ای، رئیس‌جمهور و رهبر ایران در این رابطه شده‌است.

شورای ملی مقاومت از دولت و دادگستری سوئیس خواست برای اجرای عدالت حکم جلب بین‌المللی آمران و عاملان این ترور را صادر کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای