سه عاملی که گسترش کرونا در آفریقا را محدود کردند

سه عاملی که گسترش کرونا در آفریقا را محدود کردند

یک مقام بین‌المللی به «الشرق الاوسط»: بیشتر کشورهای این قاره به پیک کرونا نرسیده‌اند
جمعه, 12 ژوئن, 2020 - 11:45
لندن: نجلاء حبریری

در حالی که قاره آفریقا تاکنون تعداد کمی از مبتلایان و فوتی‌ها ناشی از کرونا را در مقایسه با سایر نقاط جهان به ثبت رسانده‌است، سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته از افزایشی شدن روند همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در این قاره هشدار داد.

ماچیدیسو موئتی رئیس منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در آفریقا تأکید کرد: ۱۰ کشور در آفریقا در زمینه ابتلا به کرونا در صدر هستند که ۷۵ درصد از آمار مبتلایان به کرونا در این قاره (یعنی بیش از ۲۰۰ هزار نفر) را در بر می‌گیرند.

وی ادامه داد: «تا زمانی که به واکسن مؤثری دست نیابیم، این نگرانی وجود دارد که احتمالاً با افزایش مداوم منطقه کنار بیاییم و برخی از نقاط تکثیر در تعدادی از کشورها همچون آفریقای جنوبی، الجزایر و کامرون با آنها برخورد می‌شود».

وی افزود: هیچ نشانه ای از وجود آلودگی‌های وخیم یا مرگ ثبت نشده وجود ندارد.

وی همچنین نسبت به در دسترس بودن ذخایر اصلی و کلیدی به‌ویژه کیت‌های تشخیصی هشدار داد و گفت: وجود میزان کافی از این کیت‌ها یکی از بزرگترین چالش‌ها در این منطقه است.

در حالی که آفریقا موفق شده‌است از یک «فاجعه بهداشتی» بکاهد، کارشناسان بهداشت از عواقب کاهش اقدامات قرنطینه نگران هستند.

ریچارد میهیگو از مسئولان منطقه ای سازمان بهداشت جهانی در آفریقا در این باره به «الشرق الاوسط» می‌گوید: «چندین کشور در این قاره در ماه سوم شیوع کرونا شاهد روند صعودی اپیدمی هستند و افزایش ابتلا را به ثبت رسانده‌اند. به طور کلی، اکثر کشورها هنوز به پیک این بیماری همه گیر نرسیده‌اند».

این مقام سازمان ملل متحد همچنین سه عامل اصلی محدودکننده پیامدهای "کووید -۱۹" در این قاره را بافت جمعیتی جوان، دیر رسیدن این بیماری همه گیر که اقدامات آماده‌سازی را فراهم کرد و غربالگری مسافران ورودی دانست.

میهیگو با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی در برابر شیوع این بیماری همه گیر در این قاره همچنان «در حالت آماده باش» باقی مانده‌است، اضافه کرد: هنوز زمان کاهش اقدامات پیشگیرانه نرسیده‌است و از کشورها می‌خواهیم تا به اجرای اقدامات بهداشت عمومی و فاصله گذاری اجتماعی ادامه دهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای