شبکه های اجتماعی مروج نظریه های توطئه درباره کرونا هستند

شبکه های اجتماعی مروج نظریه های توطئه درباره کرونا هستند

پنجشنبه, 18 ژوئن, 2020 - 23:15
لوگوی فیس بوک (آسوشیتد پرس)

به گزارش رادیو بی بی سی برخی شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و یوتیوب به علت انتشار نظریه های توطئه درباره ویروس جدید کرونا سلامتی جامعه بریتانیا را در معرض تهدید قرار می دهند.

نتایج یک پژوهش که در یک مجله روانشناسی در انگلیس منتشر شده نشان می دهد افرادی که به شبکه های اجتماعی به عنوان منبع خبری مراجعه می کنند کمتر از بقیه مقررات قرنطینه را رعایت می کنند. تیم تحقیق کینگز کالج لندن پیشنهاد داده که شبکه های اجتماعی اقدامات بیشتری برای برخورد با محتوای گمراه کننده در نظر بگیرند. این گزارش در پایان گفت «شبکه های اجتماعی ساز و کار انتشار اطلاعات نادرست پزشکی در جهان را فراهم می کنند». این تحقیق نتایج نظرسنجی ها و آمار انجام شده در بریتانیا در آوریل و مه امسال را بررسی کرده است. در این نظرسنجی ها شرکت کنندگان در مورد اینکه نظریه های تئوری در مورد کوید ۱۹ را باور دارند یا نه پاسخ دادند. مثلا آیا ویروس کرونا ساخته آزمایشگاه است و آیا مقام های رسمی آمار درست مرگ و ابتلا را اعلام می کنند و یا اینکه علائم کرونا ناشی از امواج الکترومغناطیسی شبکه ۵ جی است. و یا اینکه دلیل قاطعانه ای  در مورد وجود ویروس کرونا وجود ندارد.

افرادی که نظریه های یاد شده را قبول دارند عمدتا از طریق شبکه های اجتماعی به اخبار دسترسی پیدا می کنند. برای مثال، فيس بوک منبع خبری ۵۶ درصد از کسانی است که گفتند دلیل قاطعی برای وجود کرونا وجود ندارد. ۲۰ درصد از کسانی که تئوری توطئه را قبول ندارند از فیس بوک برای دسترسی به اخبارشان استفاده می کنند.

نتایج این نظرسنجی نشان داد ۶۰ درصد شرکت کنندگانی که می گویند بین کرونا و شبکه ۵ جی رابطه وجود دارد اطلاعات و اخبارشان در مورد کرونا را از یوتیوب می گیرند. ۱۴ درصد از مخالفان نظریه توطئه از جمله کاربران یوتیوب هستند.

فیس بوک منبع کسب خبر ۴۵ درصد از کسانی است که می گویند مقامات رسمی در اعلام آمار مرگ و میر کرونا مبالغه و ارقام غیر واقعی اعلام می کنند.

نتایج این تحقیق همچنین نشان داد «رابطه مثبت و بالقوه ای بین استفاده از شبکه های اجتماعی به عنوان منبع اخبار کرونا و اعتقاد به یک یا چند نظریه توطئه در مورد این ویروس وجود دارد». این تحقیق تاکید کرد «یوتیوب و فیس بوک به ترتیب تاثیر قوی تر از بقیه شبکه های اجتماعی در باور به نظریه های توطئه دارند».

طبق نتایج این تحقیق افرادی که گفتند به دید و بازدید اعضای خانواده و دوستان و آشنایان در منزل رفته اند اطلاعاتشان در مورد کرونا را از شبکه های اجتماعی کسب کردند.  افرادی که به مقررات قرنطینه توجه دارند کمتر برای کسب اطلاعات کرونا به سراغ این شبکات می روند. این تحقیق در پایان گفت رابطه قوی بین باور به نظریه های توطئه درباره ویروس و رفتار مخاطره آمیز و عدم توجه به قرنطینه وجود دارد. تحقیق یاد شده اشاره کرد «نظریه های توطئه مانع رعایت پروتکل های بهداشتی می شود و شبکه های اجتماعی مروج و مبلغ این نظریه ها هستند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای