زندانی ایرانی بریتانیایی از بوریس جانسون درخواست کمک کرد

زندانی ایرانی بریتانیایی از بوریس جانسون درخواست کمک کرد

کمیته حمایت از فریبا عادلخواه: پاریس برای آزادی او بیشتر تلاش کند
دوشنبه, 22 ژوئن, 2020 - 22:15
لندن: الشرق الاوسط

انوشه آشوری زندانی ایرانی بریتانیایی ۶۶ ساله که از سه سال پیش در ایران زندانی است از بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس درخواست کمک کرد و گفت «ما ناامیدانه به کمک شما نیاز داریم».

آشوری مهندس بازنشسته که در زندان اوین نگهداری می شود تابعیت انگلیسی و ایرانی دارد. او در این سه سال در معرض بازجویی مستمر و زندان انفرادی قرار گرفته و یک بار دست به اعتصاب غذا زد و اقدام به خودکشی کرد. آشوری اینک از احتمال ابتلا به کرونا ابراز نگرانی کرده است.

خبرگزاری فرانسه پیام صوتی آشوری را منتشر کرده است. این پیام که حدود ده روز پیش ضبط شده توسط همسر آشوری در اختیار رسانه ها قرار گرفته است.

او در این پیام گفت «نگرانم که مبادا دولت انگلیس ما را فراموش کرده باشد».

خانواده آشوری گفت او در آگوست ۲۰۱۷ برای دیدن مادرش به تهران سفر کرد و در آنجا به اتهام جاسوسی برای اسرائیل به ده سال زندان محکوم شد. آشوری و خانواده اش ساکن لندن هستند.

شری ایزدی همسر او در مصاحبه با فرانس پرس گفت اتهامات او غیر منطقی هستند و محاکمه اش یک ساعت بیشتر طول نکشید.

او با اشاره به اینکه همسرش هیچ فعالیت سیاسی نداشته است افزود «ما آدم های کاملا معمولی هستیم. یک روز رفت خرید و دیگر بازنگشت. اینکه یک آدم بیگناه ده سال به خاطر کاری که نکرده زندانی شود غیر منطقی است».

دولت ایران به برخی از زندانیان دو تابعیتی در کشور از جمله نازنین زاغری رتکلیف به دلیل شیوع کرونا اجازه مرخصی داده اما انوشه آشوری در زندان به سر می برد و خانواده اش از اینکه دولت انگلیس نتوانسته در این پرونده کاری کند ناراضی هستند.

ایزدی و دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس در اکتبر با یکدیگر دیدار کردند. ایزدی گفت «این دیدار هیچ نتیجه ای نداشت». وزارت خارجه انگلیس به خانواده آشوری توصیه کرده از گفتگو با رسانه ها خودداری کنند چون تلاش ها در جریان است. آشوری از همسرش خواسته گفته هایش را در تماس های روزانه با هم ضبط کند.

الیکا دختر آشوری (۳۳ ساله) گفت «پدرم چیزی برای از دست دادن ندارد».

طبق آمارهای دولت انگلیس، گذرنامه ۱۲ نفر از اتباع انگلیس از ۲۰۱۵ به این سو در ایران مصادره شده است. دولت در ماه مه ۲۰۱۹ به دارندگان تابعیت ایرانی و بریتانیایی توصیه کرد به ایران سفر نکنند.

جرمی هانت وزیر خارجه سابق انگلیس در ۲۰۱۸ گفت ایران از دو تابعیتی ها به عنوان اهرم فشار دیپلماتیک استفاده می کند. ایران این اتهام را رد کرد.

هواداران انوشه آشوری و نازنین زاغری رتکلیف می گویند پرونده این دو نفر در گرو طلب قدیمی ۴۰۰ میلیون پوندی ایران از انگلیس در خصوص یک قرارداد تسلیحاتی است.

دولت ایران چندین بار به خاطر بازداشت دو تابعیتی ها مورد انتقاد قرار گرفت. ایران می گوید تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد. فریبا عادلخواه پژوهشگر ایرانی فرانسوی یکی از اینهاست.

آشوری در پیام دیگری از زندان به نقل از یکی از هم بندی هایش گفت که بازجویان زندان عادلخواه را کتک می زنند و او را از موهایش روی زمین می کشند و مورد ضرب و شتم قرار می دهند.

وزارت خارجه بریتانیا گفت بررسی پرونده دو تابعیتی در اولویت وزارتخانه است و در بالاترین سطوح کابینه بررسی می شود. یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا به فرانس پرس گفت «قاطعانه از ایران می خواهیم که به آشوری اجازه ملاقات با خانواده اش را بدهد».

از سوی دیگر، سفارت ایران در لندن با رد بازداشت آشوری به دلایل سیاسی گفت «دادگاه او را به اقدام علیه امنیت ملی محکوم کرد».

سفارت ایران افرود «آشوری حق و امکان دفاع از خودش را داشت. زندانیان به خدمات بهداشتی در داخل و خارج زندان دسترسی دارند».

پس از اظهارات خانواده آشوری کمیته حمایت از فریبا عادلخواه پژوهشگر فرانسوی ایرانی روز دوشنبه (۲۲ ژوئن) خواستار افزایش تلاش دولت فرانسه برای آزادی او شد.

کمیته حمایت از فریبا عادلخواه با انتشار بیانیه گفت «ما ضمن ابراز خشم نسبت این رفتارها بار دیگر خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این پژوهشگر هستیم و بر بی گناهی او تاکید می کنیم».

این بیانیه افزود «از دولت فرانسه می خواهیم ضمن افزایش تلاش برای آزادی این شهروند فرانسوی کلیه همکاری های علمی بین نهادهای فرانسه و جمهوری اسلامی ایران را متوقف کند. جمهوری اسلامی به این شکل وحشیانه آزادی های آکادمیک را سرکوب و جان پژوهشگران را در معرض خطر قرار می دهد».

فریبا عادلخواه پژوهشگر و جامعه شناس و پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس است. او در مذهب شیعه و ایران پس از انقلاب تخصص دارد. عادلخواه پنجم ژوئن ۲۰۱۹ در تهران بازداشت شد. دادگاه انقلاب در ۱۶ مه او را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم کرد.

خواسته کمیته دفاع از فریبا عادلخواه درباره توقف همکاری علمی بین فرانسه و ایران در اعتراض به بازداشت این پژوهشگر تا حالا به نتیجه نرسیده است.

این کمیته افزود «فریبا عادلخواه یک پژوهشگر است که از حدود ۴۰۰ روز پیش خودسرانه با یک حکم ظالمانه بازداشت شد. این حکم انگیزه سیاسی صرف دارد و هیچ ربطی به او ندارد».

کمیته خاطر نشان کرد «۱۵ نفر از شهروندان دو تابعیتی اینک در بازداشتگاه های ایران نگهداری می شوند».

شیرین عبادی برنده صلح نوبل و فعال حقوق بشر گفت دولت ایران از دو تابعیتی ها به عنوان گروگان برای چانه زنی درباره آزادی زندانیان ایرانی در خارج کشور یا مسائل سیاسی استفاده می کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای