توافق اولیه مصر، اتیوپی و سودان دربارهٔ سد النهضه

توافق اولیه مصر، اتیوپی و سودان دربارهٔ سد النهضه

شنبه, 27 ژوئن, 2020 - 16:30
سد النهضه اتیوپی (رویترز)
آدیس آبابا: الشرق الاوسط

سیلیشی بیکیلی وزیر آب، آبیاری و انرژی اتیوپی امروز شنبه اعلام کرد که مصر، اتیوپی و سودان ظرف دو تا سه هفته آینده دربارهٔ آبگیری سد النهضه به توافق خواهند رسید.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته نشست از راه دور اتحادیه آفریقا با حضور رهبران این سه کشور و سیریل رامافوسا رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی و رئیس دوره‌ای اتحادیه از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد.

وزیر آب، آبیاری و انرژی اتیوپی در پیامی توئیتری نوشت: «دربارهٔ نهایی کردن توافق سد النهضه طی دو الی سه هفته آینده توافق حاصل می‌شود».

اتیوپی، مصر و سودان روز گذشته در اجلاس سران توافق کردند که شروع آبگیری مخزن سد برقآبی النهضه تا زمان انعقاد توافق بین سه کشور در مورد این پروژه عظیم، که باعث ایجاد تنش شدید منطقه ای شده، به تعویق بیفتد.

دولت سودان در بیانیه ای اعلام کرده‌است که «در این نشست توافق شد که آبگیری سد النهضه به بعد از امضای توافق موکول شود. همچنین در این نشست با آغاز مذاکرات سد النهضه در سطح کمیته‌های فنی برای رسیدن به توافقی ظرف دو هفته توافق کردیم».

ریاست جمهوری مصر نیز در بیانیه گفته‌است «توافق میان این سه کشور شامل امتناع از اتخاذ اقدامات یکجانبه از جمله آبگیری سد النهضه قبل از رسیدن به این توافق و ارسال نامه‌ای با این مضمون به شورای امنیت است که قرار است دوشنبه نشستی را در این باره برگزار کند».

اتیوپی در سال ۲۰۱۱ ساخت سد النهضه بر روی رودخانه نیل آبی را آغاز کرده و مصر نیز نگران تأثیرگذاری این سد بر سهم آبی آن در این رودخانه است.

آدیس آبابا پیشتر اعلام کرده بود آبگیری این سد از جولای آغاز خواهد شد.

مصر در واکنش به این اقدام، از ارجاع این پرونده به شورای امنیت سازمان ملل خبرداد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای