حمله شدید وزارت خارجه آمریکا به حزب‌الله دربارهٔ حکم قاضی لبنانی

حمله شدید وزارت خارجه آمریکا به حزب‌الله دربارهٔ حکم قاضی لبنانی

یکشنبه, 28 ژوئن, 2020 - 12:15
واشنگتن: الشرق الاوسط

وزارت خارجه آمریکا در حمله ای تند به حزب‌الله، به حکم یک قاضی در خصوص ممنوعیت مصاحبه با سفیر ایالات متحده در بیروت در پی اظهارات اخیر سفیر دربارهٔ این حزب، واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه آمریکا حزب‌الله را به «تلاش برای خاموش کردن صدای رسانه‌های لبنان» کرد و گفت که «این امر تاسف بار و رقت‌انگیز است».

این وزارتخانه در بیانیه ای گفت: «حتی فکر کردن در مورد سوءاستفاده از دستگاه قضایی برای خاموش کردن آزادی بیان و آزادی مطبوعات مسخره است». این بیانیه افزود: «ما در کنار مردم لبنان و در مقابل سانسور حزب‌الله ایستاده‌ایم».

قاضی دادگاه امور فوری در لبنان با صدور حکمی هرگونه مصاحبه هر رسانه لبنانی یا خارجی فعال در خاک لبنان با دوروتی شیا سفیر ایالات متحده در بیروت را به مدت یک سال ممنوع کرد.

در این حکم آمده که هر رسانه ای که به این حکم بی‌توجهی کند با توقیف به مدت یک سال یا جریمه ۲۰۰ هزار دلاری مواجه خواهد شد.

این حکم پس از آن صادر شده که شیا در مصاحبه با شبکه «الحدث» گفت که ایالات متحده از عملکرد سازمان تروریستی حزب‌الله در لبنان به شدت نگران است.

شیا حزب‌الله را مانع حل مشکلات اقتصادی و اجرای اصلاحات اقتصادی در لبنان عنوان کرده‌است.

در واکنش به این حکم، سفارت آمریکا در لبنان در حساب توئیتر خود گفته‌است: «ما به آزادی بیان و نقش مهمی که مطبوعات آزاد در ایالات متحده و لبنان ایفا می‌کنند به شدت اعتقاد داریم. ما در کنار مردم لبنان ایستاده‌ایم».

محمد مازح قاضی صادرکننده حکم ممنوعیت مصاحبه با سفیر آمریکا به خبرگزاری لبنان گفته‌است اظهارات شیا «از هنجارهای دیپلماتیک معمول و متعارف فاصله می‌گیرد … و به احساسات بسیاری از لبنانی‌ها توهین می‌کند … و تحریک آمیز است و باعث ایجاد اختلافات فرقه ای و سیاسی می‌شود. لبنان کشوری است متعددالطوائف با وابستگی‌های متنوع سیاسی است و عملکرد مقامات و کارمندان در آن اغلب تحت تأثیر وابستگی سیاسی یا فرقه ای آنهاست».

از سوی دیگر، منال عبدالصمد نجد وزیر اطلاع‌رسانی لبنان نیز با کم‌اهمیت خواندن این حکم تأکید کرد که به لحاظ قانونی هیچ قاضی ای حق محدود کردن رسانه‌ها در پوشش اخبار را ندارد.

وی افزود اگر کسی یا نهادی با رسانه‌ها مشکلی دارد باید آن را از طریق وزارت اطلاع‌رسانی، خانه مطبوعات، شورای مشورتی ملی رسانه‌ها و دادگاه مطبوعات حل و فصل کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای