بغداد، واشنگتن و ائتلاف بین‌المللی: حمله به «حزب‌الله» عراقی بود

بغداد، واشنگتن و ائتلاف بین‌المللی: حمله به «حزب‌الله» عراقی بود

خوشحالی برخی از جناح‌های وفادار به ایران از حمله دولت به «کتائب»
یکشنبه, 28 ژوئن, 2020 - 22:30

هنوز هم در محافل مردمی و رسمی عراق درمورد عملیاتی که نیروهای دولتی علیه نیروهای «کتائب حزب‌الله» انجام داده‌اند که منجر به دستگیری ۱۴ فرد از جمله یک سازنده موشک‌های ایرانی شد، حرف و حدیث وجود دارد.

مصطفی الکاظمی فرمانده کل نیروهای مسلح و نخست‌وزیر عراق این مأموریت را به سرویس مبارزه با تروریسم به فرماندهی عبد الوهاب الساعدی واگذار کرد. این فرمانده مشهور نظامی نیز عملیات حمله و دستگیری را در سحرگاه جمعه گذشته در منطقه الدوره در جنوب بغداد، به مقر جناح مسلح مظنون به شلیک موشک به سفارت آمریکا در منطقه سبز، فرودگاه بین‌المللی بغداد و اردوگاه‌های مشترک ارتش عراق و نیروهای ائتلاف بین‌المللی را انجام داد.

این یورش و دستگیری از نوعی اجماع در سطوح مردمی و رسمی برخوردار بود، زیرا بیشتر نیروهای سیاسی و بازیگران مدنی که سالها از نفوذ جناح‌های مسلح شکایت داشته‌اند، اما جناح‌ها و نیروهایی که به ایران نزدیک و وفادار هستند، در ابتدای امر، سودمندی و اهمیت این عملیات را زیر سؤال بردند. سپس به ترویج اینکه این عملیات با کمک و پشتیبانی ایالات متحده و ائتلاف بین‌المللی انجام شده‌است، پرداختند. مسئله ای که توسط بغداد، واشنگتن و ائتلاف بین‌المللی تکذیب شد.

احمد ملا طلال سخنگوی دولت عراق تأکید کرد که عملیات منطقه الدوره که در طی آن سروریس مبارزه با تروریسم، تعدادی از اعضای «گردان‌های حزب‌الله» را دستگیر کرد، با دست عراقی‌ها و بدون دخالت هیچ طرف دیگری برنامه‌ریزی و اجرا شد.

طلال در توئیتی نوشت: «عملیات الدوره یک فرایند پیشرو و پیشگیرانه با هدف حفظ اعتبار دولت است».

وی افزود که عملیات «با برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت عراق صورت گرفت و همه صحبت‌های مطرح شده غیر از آن دروغ‌هایی است که از پایه بی اساس است».

همچنین، سفارت آمریکا در بغداد با صدور بیانیه‌ای به اظهارات منتسب به سفیر این کشور در کویت دربارهٔ مشارکت نیروهای آمریکایی در عملیات دستگیری عناصر کتائب حزب‌الله عراق واکنش نشان داد.

در بیانیه سفارت آمریکا در بغداد آمده‌است: اظهارات منتسب به الینا رومانوفسکی سفیر آمریکا در کویت که رسانه‌های عراقی آن را منتشر کرده‌اند، یک خبر جعلی و خبیثانه است.

سفارت آمریکا افزوده‌است: رومانوفسکی به هیچ عنوان چنین مصاحبه‌ای نداشته و این اخبار دروغین از سوی سایتی اینترنتی منتشر شده که به منظور انتشار اخبار دروغین و ساختگی ایجاد شده‌است.

از سوی دیگر، مایلز کاگینز سخنگوی ائتلاف آمریکایی حاضر در عراق اظهار کرد که نیروهای این ائتلاف در یورش به مقر کتائب حزب‌الله دست نداشتند و این تصمیم صرفاً به دست دولت عراق گرفته شد.

او افزود که سخن گفتن در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در کنار نیروهای سرویس مبارزه با تروریسم عراق در یورش به مقر کتائب حزب‌الله، شایعه است.

کاگینز همچنین اضافه کرد: «این صرفاً دولت عراق است که تصمیم می‌گیرد و نیروهای آمریکایی یا دیگر نیروهای ائتلاف دخالتی در این امر نداشتند».

دربارهٔ به نتایج و پیامدهای اقدام دولت علیه شبه نظامیان مسلح و به‌طور خاص "کتائب حزب الله"، یک منبع آگاه برخی جزئیات را دربارهٔ موضع جناح‌های ولایی در مورد حمله و دستگیری‌ها تأکید کرد: «برخی جناح‌ها می‌ترسند، اما از آنچه اتفاق افتاد با توجه به درگیری و رقابت شدید بین این جناح‌ها برای در انحصار حمایت ایران به خود، خوشحال هستند».

این منبع به «الشرق الاوسط» می‌گوید که «سایر جناح‌ها (حزب الله) را به عنوان یک گروه افراطی می‌بینند که می‌خواهد دولت را تضعیف کند و با تکیه بر پشتیبانی نامحدود ایران از آن، در تلاش است تا محور مقاومت را رهبری کند».

این منبع پیش‌بینی کرد که «مسئله هدف قراردادن گروه‌های مسلح توسط دولت، اختلافات درون محور مقاومت را عمیق تر کرده و اختلافاتی را که پس از کشته شدن فرمانده سابق سپاه (قدس) و معاون الحشد الشعبی آشکار شدند را تشدید می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای