دعوت یمن به قاطعیت بین‌المللی در قبال ایران

دعوت یمن به قاطعیت بین‌المللی در قبال ایران

دولت یمن تشدید تنش از سوی حوثی‌ها را محکوم کرد
جمعه, 3 ژوئيه, 2020 - 23:00
عدن: علی ربیع

دولت یمن تشدید تنش نظامی گروه حوثی‌ها و نقش خرابکارانه ایران را محکوم کرد و از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا در رابطه با رفتار خرابکارانه تهران در منطقه و یمن موضع قاطعی اتخاذ کند.

این اظهارات از زبان معین عبدالملک نخست‌وزیر یمن در تازه‌ترین جلسه مجازی شورای وزیران این کشور در روز پنجشنبه مطرح شده‌است.

منابع رسمی گزارش دادند که عبدالملک، در این جلسه، توضیحات جامعی در مورد تحولات گوناگون، نتایج جلسات فشرده با عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهور یمن، هیئت مشاوران و هیئت رئیسه مجلس نمایندگان و تحرکات جدید فرستاده سازمان ملل متح. در امور یمن ارائه داد.

نخست‌وزیر یمن اظهار کرد که مارتین گریفیث فرستاده سازمان ملل «ایده‌های کلی» در مورد «تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس کامل در یمن و از سرگیری روند صلح» ارائه کرد.

وی گفت: «دولت قانونی مایل است مطابق با اصول سه‌گانه (طرح ابتکار خلیجی، نتایج گفتمان ملی و قطعنامه‌های شورای امنیت) به راه حل سیاسی که مورد توافق محلی، منطقه ای و بین‌المللی است، به صلح دست یابد».

عبدالملک، تشدید تنش توسط حوثی‌ها در جبهه‌های مختلف و هدف قرار دادن غیرنظامیان و سرزمین‌های مسکونی سعودی از طریق هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک ایرانی را محکوم کرد.

وی تأکید کرد که تشدید خطرناک شبه نظامیان، نشانه‌های روشنی از عدم جدی بودن حوثی‌ها در دستیابی به راه حل سیاسی برای برقراری صلح است؛ تصمیم جنگ و صلح به دست حامیان آنها در تهران است که به گفته وی «همچنان به نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت و به چالش کشیدن جامعه بین‌المللی، از طریق ارسال سلاح و پشتیبانی از حوثی‌ها ادامه می‌دهد».

به گزارش خبرگزاری سبأ، نخست‌وزیر یمن، ادامه قاچاق سلاح ایرانی به شبه نظامیان حوثی را نقض آشکار قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های مربوط به شورای امنیت در یمن دانست و از ادامه حمایت ایران از این شبه نظامیان با استفاده از فناوری پیشرفته نظامی برای کشتن یمنی‌ها و هدف قرار دادن کشورهای همسایه خبرداد.

نخست‌وزیر یمن از شورای امنیت سازمان ملل خواست که موضع محکمی در مورد نقش خرابکارانه ایران در یمن و منطقه و ادامه قاچاق فناوری نظامی، محموله‌های نفتی و کارشناسان نظامی به شبه نظامیان حوثی اتخاذ کند.

عبد الملک در مورد تلاش‌های سعودی برای اجرای «توافق‌نامه ریاض»، متحد کردن تلاش‌ها در نبرد سرنوشت ساز و حیاتی یمن علیه پروژه ایران و گروه نیابتی آن، بازگرداندن حکومت و غلبه بر همه چالش‌ها ابراز کرد که «همه در مورد لزوم ایستادگی همراه با مسئولیت تاریخی و اولویت دادن به منافع عالی ملی اتفاق نظر دارند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای