یک کارشناس برجسته مسائل امنیتی در بغداد ترور شد

یک کارشناس برجسته مسائل امنیتی در بغداد ترور شد

هشام الهاشمی با اسلحه مجهز به صداخفه‌کن کشته شد
دوشنبه, 6 ژوئيه, 2020 - 23:30
هشام الهاشمی کارشناس برجسته در امور شبه نظامیان
بغداد: فاضل النشمی

هشام الهاشمی کارشناس عراقی مسائل شبه نظامیان و گروه‌های افراطی شامگاه دوشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۹، توسط یک باند مسلح در مقابل منزلش در منطقه زیونه بغداد ترور شد.

سعد معن سخنگوی وزارت کشور عراق با تأیید خبر ترور الهاشمی اعلام کرد، «عملیات ترور با استفاده از اسلحه مجهز به صدا خفه کن و شلیک به سر و شکم صورت گرفت. الهاشمی پس از ترور جان باخته‌است».

وزارت کشور عراق از طرف انجام دهنده این ترور صحبتی به میان نیاورده است، اما احتمالاً کمیته ویژه ای برای بررسی این حادثه تشکیل خواهد داد.

الهاشمی یکی از آگاه‌ترین کارشناسان امنیتی عراق به مسائل گروه‌های مسلح، اعم از گروه‌های مرتبط با القاعده و داعش یا جناح‌ها و شبه نظامیان مرتبط با ایران است. او نسبت به این گروه‌ها مواضع انتقادی شدیدی داشته‌است.

این کارشناس مسائل امنیتی در آخرین توئیت خود، یعنی یک ساعت پیش از ترور نوشته بود: «چند دستگی در عراق در سه حالت بروز کرده‌است؛ اولا نظام سهمیه بندی‌ها که ثمره اشغالگران بود (شیعه، سنی، کرد، ترکمن و اقلیت‌ها) که جزو طیف‌های اصلی جامعه عراق هستند، ثانیاً احزاب مسلط (شیعی، سنی، کردی و ترکمنی که از طریق این چند دستگی منافع خود را تأمین می‌کردند) و ثالثاً احزاب دینی که رقابت حزبی را به رقابت مذهبی تبدیل کردند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای